Přestože v lidových bylinářích se z maliníkových keřů na prvních místech doporučuje sběr listů do různých léčivých čajů, ani sladké červené plody nejsou bez zajímavých léčivých vlastností. Červené barvivo malin je zdrojem antioxidantů, o jejichž významu zejména pro prevenci civilizačních chorob už nikdo nepochybuje.
Obecně lze říct, že všechny lesní plody jsou jak z hlediska prevence, tak i podpůrné léčby nenahraditelnými pomocníky při léčbě nemocí způsobených volnými radikály ze znečištěného životního prostředí a nekvalitní stravy. Navíc obsahují i vysoké množství vitamínů C a A.
Maliny (podobně jako borůvky) představují léčivou potravinu pro unavené oči. Látky v nich obsažené (barvivo, vitamín A) zabraňují degenerativním změnám očí, které způsobují šeroslepost a zákaly. Protože se maliny doporučují i při léčbě cukrovky (čerstvé plody snižují hladinu krevního cukru), pomáhají jak při boji s chorobou samotnou, tak i se sekundárními nemocemi, jako je diabetická retinopatie (poškození sítnice způsobené cukrovkou).
Antičtí lékaři předepisovali maliny při trávicích obtížích. V ruském lidovém léčitelství jsou čerstvé maliny, ale i malinové sirupy a džemy léky proti chřipce, nachlazení a vysokým horečkám. V asijské medicíně se maliny cení jako prostředek proti silnému menstruačnímu krvácení. V britské a americké medicíně se zase zkoumaly účinky malin na těhotné ženy a řada výzkumů potvrdila, že snižují ranní těhotenskou nevolnost a podráždění dělohy. V evropské léčitelské praxi jsou maliny ceněny jako prostředek odvodňující organismus a čistící střeva, který pomáhá i při chorobách ledvin a močového měchýře.
VYZKOUŠEJTE:
Při problémech s nechutenstvím před obědem i večeří sníst hrst čerstvých malin.
Zdroj: DTEST
Hanka
ChytráŽena.cz