I tak „obyčejné“ ovoce, jakým je švestka, může být zajímavým léčitelským pomocníkem. Nestojí sice v blízkosti vrcholu žebříčku ovocných druhů s vysokým obsahem vitamínu C, avšak jako málokteré ovoce nabízí přesně vyvážený obsah vitamínů skupiny B. Možná právě proto o švestce někteří autoři píší jako o přírodním B komplexu. Chceme-li tělu i duši pomoci vyrovnat se s nadměrným stresem, nervozitou nebo úzkostmi, mohou být švestky chutným lékem.
Švestky obsahují vysoký podíl vlákniny, včetně rozpustné, která pomáhá střevům zbavit se odpadních látek. Jsou bezpečným, účinným a mnoha generacemi vyzkoušeným prostředkem při léčení zácpy, kterou trpí značná část populace a která způsobuje řadu sekundárních chorob.
V tomto případě můžeme konzumovat švestky v jakékoliv podobě (čerstvé, kompotované, povidla, šťáva).
Švestky jsou pomocníkem při boji s nadváhou, protože upravují trávení glyceridů. Jako potravina s nízkým obsahem sodíku se uplatní při chorobách krevního oběhu. Tepelně zpracované s cukrem (kompot nebo povidla) dodají organismu železo. Jsou podpůrným lékem při dně, revmatismu, ledvinových a jaterních kamenech, neboť zvyšují vylučování vody, močoviny a močové kyseliny.
VYZKOUŠEJTE:
Starý a osvědčený recept při zácpě.
Večer zalijte pět sušených švestek vlažnou vodou. Ráno na lačný žaludek vypijte šťávu a švestky snězte. Do několika hodin by se měl dostavit žádoucí účinek.
Zdroj: DTEST
Hanka
ChytráŽena.cz