Také je vám každý rok líto, že váš báječný voňavý a huňatý stromeček skončí v kontejneru? A umělý stromek nechcete, protože mám s vánoční atmosférou společného asi tolik, co Santa Claus s Ježíškem? Zkuste to letos jinak a pořiďte si stromek v květináči. Budete mít doma nejen kousek živé přírody, ale i dobrý pocit, že neubližujete životnímu prostředí.
Nejprve se zamyslete, jaký druh jehličnanu si vlastně chcete pořídit. Nejvhodnější jsou: smrk pichlavý, smrk stříbrný, jedle, borovice lesní a borovice vejmutovka. Rodiče malých dětí nejspíš upřednostní jedli a borovici vejmutovku, protože mají jemné nepichlavé jehličí.
Když už máte stromek koupený (nejlépe v zahradnické školce), opatřete si pevnou nádobu o průměru minimálně 40 cm, musí být mrazuvzdorná a dostatečně stabilní, tedy samozřejmě pokud nechcete o Vánocích vysávat hlínu koberce. Nemusíte zůstávat jen u květináčů z plastu, můžete použít i ozdobný kyblík, košík nebo keramický květináč obalený novinami či jutou. Ani starý dřevěný sud nemusí skončit v popelnici.
Drenážní otvor (který v nádobě musí být) zakryjte keramickými střepinami nebo drcenou kůrou.
Vybalte stromek z obalu a opatrně narovnejte pár kořínků, aby se rostlinka rychleji uchytila. Vložte stromek do nádoby a zasypejte hlínou. Krček stromku má být na úrovni zeminy, tj. 2,5-5cm pod okrajem nádoby (to kvůli místu pro zalévání). Zeminu kolem kořenů pevně přitiskněte, pak bude stromek dobře snášet nutné přenášení.
Stromek důkladně zalijte a nezapomínejte na to ani o svátcích. Kořeny nesmí stát ve vodě, ale ani vyprahlá půda není nejideálnější.
Po skončení svátků stromek přeneste na několik dní do světlé a chladné chodby a potom ven. Za bezmrazých dnů opět nezapomeňte zalévat a na jaře najděte na zahradě nějaké pěkné místo a zasaďte ho. Když budete v zálivce pečliví i přes léto, příští rok si domů ponesete o něco většího, huňatějšího a úžasně vonícího vánočního krasavce.
Notburga
ChytráŽena.cz