Na jaře bývá lidský organizmus často po dlouhé zimě unavený a oslabený zejména v důsledku nedostatku světla, slunečních paprsků, vitaminů v podobě čerstvé zeleniny a ovoce a pohybu.
Brzy z jara jsme také mnohem náchylnější k různým bacilům a virům, které se se zvyšující teplotou začínají ozývat. Snadno se to pak podepíše nejen na dospělých, ale i na dětech. Jak tedy sobě i dětem zvýšit imunitu, aby místo běhání s kamarády venku nemusely ležet doma v posteli?
V období větší zátěže pro organizmus jsou děti velmi náchylné k různým nemocem a nachlazení. Je tedy vhodné jim nejen zvýšit dávky vitaminů, ale i celkově podpořit jejich obranyschopnost. Málokdo ale ví, že základem imunity je dobře fungující střevní mikroflóra. Střevo je hlavní imunitní orgán lidského těla, který disponuje plochou více než 200 metrů čtverečních a produkuje nejvíce protilátek. Jak ale udržovat střevní mikroflóru a s ní i imunitu silnou a dobře fungující?
„Probiotika mají velmi důležitou úlohu v našem zažívacím traktu. Příznivě ovlivňují nejen trávení, ale také stimulují imunitní systém. Při správném množství a složení navozují optimální rovnováhu ve střevech a brání pomnožení nesprávných, škodlivých bakterií. Chrání tím stěnu střevní a ta pak může dobře fungovat a vstřebávat všechny látky potřebné pro rozvoj zdravého organizmu,“ doporučuje MUDr. Jarmila Seifertová, praktická lékařka pro děti a dorost.
Nepodceňujte rekonvalescenci
Děti bývají často nemocné, a ačkoli se většinou rychle uzdravují, není dobré zanedbávat ani jejich rekonvalescenci. Samotné vyléčení totiž nestačí, je potřeba dopřát malému pacientovi také čas, aby se s chorobou zcela vyrovnal. Rodiče často vrací děti po prodělané nemoci příliš brzy zpátky do školky a školy a neuvědomují si, že zvláště po léčbě antibiotiky potřebuje organizmus delší dobu na zotavení.
„Antibiotika ničí nejen škodlivé bakterie ale i ty příznivě působící. Při jejich užívání klesne ve střevě množství „hodných“ bakterií a chvíli trvá, než se jejich počet opět obnoví. Abyste tomu zabránili, je velmi vhodné při léčbě antibiotiky zvýšit přísun probiotik. Zkušenost z mé praxe je taková, že větší efekt mají probiotika užívaná současně s antibiotiky a pak ještě i nějakou dobu po ukončení léčby,“ vysvětluje MUDr. Seifertová.
Právě v obdobích, kdy hrozí oslabení imunity, je dobré podpořit obranyschopnost přátelskými probiotickými bakteriemi. Navíc, jak dodává paní doktorka, v dětském organizmu je větší nerovnováha, než v tom dospělém. Tedy i ve střevech je rovnováha křehká a snadno dochází k poškození střevní stěny. To pak může způsobit špatné vstřebávání živin, větší ztráty vody a snadněji hrozí dehydratace. Může se tedy zdát, že probiotika jsou pro děti důležitější než pro dospělé, ale samozřejmě ani u dospělých není dobré je podceňovat.
Zdroj: Vibovit