Nesmíme zapomínat na fakt, že překyselení probíhá plíživě a zpočátku často skrytě, proto je problém toto onemocnění správně diagnostikovat. Tělo, které se dlouhodobě snaží nadbytečné kyseliny odbourávat, především uvolňuje na toto odbourání vápník - pokud ho vezme z kostí, může dojít až ke vzniku osteoporózy. Odebírá ho ale například i ze zubů nebo z cév. Poškodit se tak může jakýkoliv orgán.
Jak poznat překyselení organismu?
Celkem jednoduše: v lékárně se dá koupit speciální test - pH papírky na kontrolu moči (na lakmusové papírky aplikujete moč a podle reakce vyhodnotíte pH, tedy zda ve vašem těle převládají kyseliny nebo zásady). Podrobný návod je přiložen u každého testu.Překyselením organismu budete pravděpodobně trpět, pokud máte nedostatek pohybu, pijete pravidelně alkohol a kávu, nedodržujete pitný režim nebo jíte nadměrné množství sladkostí .
Kyselinotvorné a zásadotvorné potraviny:
Samotná chuť potraviny, tj. kyselá nebo hořká, není rozhodující (například citron nebo ocet chutnají kysele, ale přesto tělu pomáhají udržet zásaditější vnitřní prostředí - patří tedy mezi zásadotvorné potraviny). Proto potraviny dělíme ne na kyselé a zásadité, ale správně na kyselinotvorné a zásadotvorné.Nejnebezpečnější kyselinotvorné potraviny jsou maso, cukr (i slazené nápoje a sladkosti) a alkohol. Dalšími kyselinotvornými potravinami jsou například: pečivo a těstoviny z bílé mouky, uzeniny, vnitřnosti, mořské ryby, vejce (především bílek), loupaná rýže, nezralé ovoce, máslo, tavené a tvrdé sýry, kakao, čokoláda, zrnková káva, černý čaj, kvasnicové pivo, bílé a červené víno, sycené nápoje.
Zásadotvorné potraviny: například celozrnný chléb, brambory, neloupaná rýže, ocet, oleje lisované za studena, kysaná smetana, česnek, kmín, paprika, pepř, banány, citróny, pomeranče a grapefruity, bylinkové čaje, zelený čaj a další.
Někdy se uvádí ještě skupina neutrálních potravin: sójové výrobky, hrách, růžičková kapusta, lískové ořechy a mandle, jogurty, měkký sýr, brynza, podmáslí, kuřecí a krůtí maso, hrušky, jablka, jahody…
Obecně bychom měli konzumovat asi 4x více zásadotvorných (případně neutrálních) potravin než kyselinotvorných. Většina lidí má ale tělo překyselené. Neškodíme si jen nevhodnou stravou; dalším významným zdrojem překyselení organismu je stres, především dlouhodobý, nebo jakékoliv duševní napětí. K překyselení přispívá i nesprávné povrchní dýchání.
Pokud tedy trpíte nějakými zdravotními problémy, zkuste si nejprve zjistit, jestli nemáte překyselený organismus. Od překyselení a přetížení organismu si pak můžete pomoci sami. Na cestu uzdravení nás dovede nejen změna jídelníčku…
uznevim - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz