Pozor na katastrofické scénáře
Prvním předpokladem ke zvládnutí stresu je prevence a předvídání všech situací, kvůli kterým se cítíte pod tlakem. Z toho můžete vyvodit různé záložní plány pro případ, že původní plán selže. Dá vám to pocit většího bezpečí. Vhodné je také nedávat přílišný prostor nejrůznějším strachům a obavám.
V principu je jedno, zda se jedná o důležitý přijímací pohovor, stresující setkání s naštvaným šéfem nebo první rande. Je třeba si uvědomit, že mnohem větším zdrojem stresu jsou mnohdy katastrofické scénáře a představy, nežli skutečná událost sama o sobě, byť je vnímána jako nepříjemná.
Nechte emoce plynout bez ulpívání na nich
Někdy je vhodné nebrat své strachy a jiné emoce příliš vážně, což se můžete naučit pomocí jednoduchého cvičení s dechem. Soustřeďte se na proud vzduchu u nosních dírek a vnímejte, jak proudí dovnitř a ven. Současně nechte své emoce plynout, neulpívejte na nich a nesnažte se je dále rozvíjet a prohlubovat jejich intenzitu.
Nepřehrávejte si stále dokola v hlavě situace, kdy jste byli podráždění. Po čase zdravého úsilí a pravidelného tréninku s dechem i vlastními emocemi se naučíte stresové a další emocionálně vypjaté situace vnímat s větším nadhledem. V nejhorším případě se alespoň krátkodobě uklidníte a postavíte se k problému s čistou hlavou.
Naučte se pracovat se strachem ze selhání
Kdo umí prohrávat, naučí se vítězit. Prvním předpokladem pro úspěch je naučit se vyrovnat se strachem ze selhání. Neklaďte na sebe v zaměstnání nerealistické nároky, chyby jsou normální a nevyhnutelné. V okamžiku, kdy zdravě riskujete a děláte chyby, mapujete terén možných rizik. Poznáváte sebe sama a učíte se adaptovat na potenciální hrozby.
Zdroj, foto: Casino Ambasador
Vendula Vrablová
ChytráŽena.cz
Vendula Vrablová
ChytráŽena.cz