Ráno bychom se měli vyhýbat i pití černé kávy. Také pozor na sladké pamlsky. Děti, které snídají sladkosti s vysokým obsahem cukru a často i nevhodného tuku, dosahují při testech paměti a pozornosti velmi špatné výsledky.
Pro hodnotnou snídani hovoří mnohé
- Bylo prokázáno, že osoby, které ráno vynechávají snídaně, vykazují větší sklony k nadváze a obezitě. Po analýze skladby jídelníčku různých osob došli vědci k závěru, že lidé, kteří pravidelně snídají, se stravují celkově mnohem zdravěji než ostatní. Osoby, které snídaní opovrhují, mají více tělesného tuku než ti, kteří si snídani dopřávají. Navíc každý, kdo snídá, je hned od rána zásoben dostatkem energie a nemusí se přes den přejídat a dohánět chybějící energii.
- Děti rodičů, kteří každý den snídají, budou s velkou pravděpodobností v jejich stopách pokračovat. Pokud se správně stravují rodiče, učí k tomu i své děti. Takto vedené děti pak nepřibývají na váze, jsou štíhlejší a zdravější než děti rodičů, kteří pravidelně nesnídají.
- Podle prováděných výzkumů pravidelné snídaně zlepšují výkonnost, přináší pocit spokojenosti, u žáků a studentů vyvolávají pozitivní přístup k učení, což udržuje potřebnou pozornost pro příjem nových informací a umožňuje dobré pamatování. Při testech duševních schopností byly nejlepší výsledky zaznamenány u lidí zkoušených do hodiny po snídani.
- Ti, co vynechávají snídaně mají v průměru horší výsledky testů zaměřených na pohotovost a poznávací schopnosti a obecně jsou podrážděnější, unavenější a malátnější než lidé, kteří ráno snídají.
- Osoby, které pravidelně snídají, nevykazují takové sklony k úzkostem a celkově žijí šťastnější a spokojenější život. Vědci prokázali, že dostatek sacharidů (v podobě obilovin) v ranních hodinách efektivně povzbudí náladu a redukuje kolísání nálad v průběhu celého dne.
- Vědci také prokázali, že lidé, kteří ráno snídají, se s nejvyšší pravděpodobností nestanou obětí nějaké poruchy příjmu potravy (bulimie či anorexie). Jedna australská studie zjistila, že ženy, které ráno nesnídaly, více inklinovaly k tomu být nespokojené se svou postavou a celkově měly horší zdravotní stav.
- Mnoho dětí i dospělých tvrdí, že nemohou jíst velkou snídani. Ale existuje jednoduché řešení, naučte se jíst lehkou večeři a chuť na ranní snídani se brzy dostaví.
- Studie prokázaly pozitivní souvislost mezi snídáním a délkou života, samozřejmě s přihlédnutím k dalším faktorům. Správná snídaně také snižuje riziko infarktu myokardu, cukrovky nebo rakoviny.
Autorka: Jarmila Mandžuková