První zvíře, které si člověk ochočil, byl pes a potom to byla nejspíš ovce. Díky skalním malbám objeveným ve Španělsku víme, že ovce žila ve společnosti lidí už v jedenáctém tisíciletí před naším letopočtem. Po dlouhá léta to muselo být soužití velmi těsné a intenzivní, ovce chovali Sumerové, staří Egypťané, Řekové i Římané. Jak velký význam pro člověka ovce měly, dokládá například Bible. Jehně, nebo častěji beránek, se objevuje ve Starém i v Novém zákoně. Beránek býval symbolem čistoty a nevinnosti, a tak i častým obětním zvířetem, protože obětovat má smysl jen něco skutečně hodnotného.
Jehněčí má v kuchyni obrovský potenciál. Každý jeho kousek poskytuje gastronomický zážitek. Hitem je jehněčí kolínko, jemné maso z kotlet se zase hodí na rychlé úpravy, plecko je vhodné k mletí a kýta k pečení. Klasická kombinace je s česnekem a rozmarýnem, ale hezky „hraje“ také s jemnějším tymiánem, šalvějí či naopak výraznějším římským kmínem.
Jehněčí maso rozhodně nechybí na stole v Austrálii a na Novém Zélandu, kde se chová asi desetina světové produkce ovcí, ještě o něco více jich potkáme v Číně, Súdánu nebo v Indii a Íránu. V Evropě vede Velká Británie následovaná Španělskem. Česká republika sice žebříčky neláme, nicméně ekochovy ovcí se u nás rozmáhají a kvalitního jehněčího je tak už zde dost.
Na jeden z takových ekochovů v Heřmanově se také podíváme. Na farmě Zelené údolí tam ovce chová rodina Novotných.
Jehněčí menu Hrdiny kuchyně
• Mleté jehněčí na špízu s bulgurem a smetanovým dipem
• Jehněčí kotletky se zeleninou, cizrnou a salsou verde
• Pečená jehněčí kýta s česnekem, rozmarýnem a opečenými bramborami
Sledujte šestý díl pořadu Hrdina kuchyně v sobotu 7. října ve 14.10 na Primě.
Zdroj, foto: Prima
Vendula Vrablová
Vendula Vrablová