Hlas je základním prostředkem mezilidské komunikace. Pracovním nástrojem, nejpřirozenější cestou, jak vyjádřit emoce, city, názor, myšlenky, přání... Jak obtížná je neverbální komunikace s okolním světem si zpravidla uvědomíme až ve chvíli, kdy nás postihne ztráta hlasu, byť dočasná. Zvýšit informovanost veřejnosti a zlepšit prevenci poruch hlasu je posláním Světového dne hlasu, který připadá na 16. dubna.
Národní den hlasu byl poprvé vyhlášen v roce 1999 v Brazílii jako reakce na zvýšený výskyt rakoviny hrtanu u tamního obyvatelstva. Odtud se osvětová iniciativa postupně rozšířila do celého světa, první Světový den hlasu se konal v roce 2003, Česká republika se připojila v roce 2009.
Zajímá vás, jaký je ten nejlepší způsob oslavy Dne hlasu? Mluvit nebo naopak mlčet? Lékaři vzkazují: Zkuste se zamyslet, jaký by byl váš život bez hlasu nebo s trvalou chraptivostí a věnujte mu náležitou péči. Pijte hodně vody, abyste neměli sucho v krku, omezte kouření a pobyt v zakouřeném prostředí, omezte pití tvrdého alkoholu, který vysušuje sliznice, stejně jako kofein, nepřetěžujte svůj hlas přílišným či příliš hlasitým mluvením.
„Lidé často podceňují chrapot a ten je přitom signálem, že hlasivky nejsou v pořádku a potřebují léčit. Při chrapotu, bolestech v krku je potřeba hlas šetřit, pokud chraptivost nepřejde do tří týdnů, znamená to, že se hlasivky nehojí. To už je čas navštívit lékaře. Včas odhalená příčina chraptivosti, kterou může být i rakovina hlasivek, se léčí lépe a s minimálním dopadem pro organismus,“ vysvětluje MUDr. Marie Rašková.