Česnek je bohatý na látky obsahující síru, z nichž jednou z nejdůležitějších je allicin. Tato látka brání množení bakterií a působí jako přírodní antibiotikum, proto se někdy česneku říká "lidový penicilin". Kromě toho obsahuje vitaminy A, B1, B2, vitamin C, hořčík, železo, zinek, mangan, bór, kobalt a selen.
Česnek a zdravé srdce
Již slavný lékař prvního století Diocorides napsal, že česnek čistí "tepny a otevírá ústa žilám". Dnešní vědci potvrzují, že česnek je důležitý pro zdravé srdce a cévy. „Čistí tepny", pomáhá snižovat "škodlivý" LDL cholesterol v krvi a tím i riziko srdečních onemocnění.
Česnek a vysoký krevní tlak
Již tisíce let se v Řecku vysoký krevní tlak úspěšně léčí zvýšenou konzumací česneku. Jeho pravidelné užívání přináší výrazné a často naprosto uspokojivé snížení tlaku.
Česnek a nachlazení
Již při prvních náznacích chřipky či virózy je nenahraditelný česnek. Účinné látky naše tělo rychle přijímá a krví dopravuje k buňkám. Cenné látky mírní rýmu, bolesti v krku, hnisavý zánět mandlí, onemocnění dýchacích cest, uvolňují hleny při kašli a ulehčují tak našemu dýchání.
Česnek a jeho další význam
Česnek posiluje obranyschopnost organismu a snižuje riziko bakteriálních a virových infekcí, ničí střevní parazity, snižuje hladinu cukru v krvi, má zmírňující vliv na nadýmání, uklidňuje střeva a zmírňuje průjem, působí proti infekcím močových cest.
Doporučená denní dávka pro dospělé je 1-3 stroužky česneku
Jak tlumit česnekové aroma?
Zápach česneku považuje většina lidí za velice nepříjemný. Můžeme sice užívat česnekové koncentráty, které lze dostat v lékárně, ale není nad přírodní produkt. Použitím následujících prostředků lze zmírnit nebo se zcela vyhnout silnému aroma česneku po jeho požití. Vyzkoušejte pití černé kávy nebo žvýkání kávových zrnek, pomoci může i sklenice mléka. Také žvýkání jablka, kousku pomerančové kůry, zrnka kardamomu či anýzu nebo zelených natí (petrželky, pažitky nebo řeřichy).
Jarmila Mandžuková
ChytráŽena.cz