Nevhodným sportem lze nazvat každý sport, který přetěžuje organizmus a vede k jeho poškození. Míra zátěže je pro každého jedince individuální, záleží na jeho konstituci a trénovanosti. Dále i jednostranná dlouhotrvající zátěž při běžných denních aktivitách a v zaměstnání může vést k trvalému poškození pohybového aparátu. Vznik tenisového lokte nemusí být způsoben pouze sportem, ale trvalé přetěžování svalstva horní končetiny působí mikrotraumata v jejich úponech. Rozvíjí se úporná, dlouhotrvající bolest, jejíž odstranění není jednoduché.
Vyžaduje pohybový klid (fixace ortézou), lokální aplikaci protizánětlivých a protibolestivých mastí nebo gelů a pozvolné zatěžování postižené končetiny.
Adrenalinové sporty bývají spojeny s velkou rychlostí, vibracemi, hrozí zvýšené riziko pádů, a tím i úrazů. K těmto sportům patří například motocyklový sport, motokros, horský cyklokros s vysokou rychlost. Jako nezdravé na páteř a klouby dolních končetin lze označit i parašutizmus, rogalo, skoky na lyžích a lyžování na boulích s prudkými dopady na zem. Na páteři plotének dochází k rychlejšímu opotřebení kloubních ploch. To vede ke vzniku předčasných degenerativních změn (artróza) anebo k výhřezu meziobratlových plotének.
„Doporučuji volit sporty rekreačního charakteru, provozovat střídavě různé druhy těchto sportů.“ říká primářka MUDr. Hana Jarošová z Revmatologického ústavu a dodává: „Důležité je rozcvičení před sportovním výkonem, zahřátí organizmu a následné protažení svalových skupin. Neměli bychom zapomenout dodržet pitný režim u sportovních výkonů (mineralizované vody s omezením bublin) a na relaxaci organizmu po sportovním výkonu.“.
Závěrem je možné doporučit některé sporty, které aktivizují hluboký stabilizační systém trupu a dolních končetin, který civilizačními nešvary ochabuje, vede ke svalové dysbalanci a vzniku bolesti a nepříjemných pocitů v pohybovém aparátu: chůze (rychlé tempo 30 minut denně – působí i jako prevence osteoporózy v mladším i pozdějším věku), indiánská chůze, lehký běh na měkkém terénu, nordic walking, plavání, cyklistika (pouze kratší trasy, při dlouhodobé zátěži při jízdě na kole ochabuje pánevní dno), lyžování (sjezd na upravených sjezdovkách, běžkařský sport), jízda na koni, bruslení na inlinech (pozor na úrazy), míčové hry včetně stolního tenisu, golf, tenis rekreačně. Existuje samozřejmě celá řada sportů a aktivit, které jsou vhodné i méně vhodné. Máte-li již nějakou dobu potíže s pohybovým aparátem, měli se o vhodném sportu poradit s Vaším lékařem nebo fyzioterapeutem.