Cyklistika patří mezi nejzdravější pohybové aktivity a cyklostezky poskytuje mnoho možností pro využití jízdního kola jak pro sport a zábavu, tak při poznávání zajímavostí, památek a přírodních scenérií. Kvalitní síť značených cyklistických tras Vám umožní obdivovat nejrůznější zákoutí České republiky. Cyklistické stezky by měly pamatovat na nejdůležitější historické, přírodní a kulturní památky a rovněž rekreační místa v dané oblasti.
Tipy na některé cyklostezky
Velký cyklistický okruh - Praha
Okruh měří 50 km a lemuje trasu cyklistického závodu Pražské padesátky. Má začátek u Studentského domu v Dejvicích a přes Tuchoměřice vede na Okoř, kde se otáčí a vrací zpět do Dejvic. Celý okruh je vyznačený, na dvou místech ho dělí dvě krátké spojky, z jednoho velkého okruhu vznikají tři - velký, střední a malý. To umožní využívat okruh všem kategoriím cyklistů podle zdatnosti. Mimo informačních cedulí o trase, památkách a přírodních zvláštnostech v okolí trasy uvidíte také informační tabule s nabídkou společenských, kulturních a sportovních akcí okolních obcí. Toto dělá z cyklotrasy ideální možnost pro celodenní rodinné výlety na kole, tak i výlety spojené s poznáním přírodní rezervace.
Cyklotrasa Svratecká - Brno
Na jihu navazuje na trasu Brno-Vídeň, na severu na oblast Brněnské přehrady. Je nesmírně zajímavá jak z pohledu rekreačního cyklisty, tak i z pohledu toho, kdo používá kolo k pravidelným cestám do práce. Celková délka cyklotrasy je 23 km. Začíná na Veveří, vede přes Rakovec, Komín, Pisárky, Vídeňskou, Heršpickou kolem Ikei k Olympii.
Brno Masarykův okruh - Rakovec
Velmi příjemná, přírodní a zajímavá trasa, která vede převážně lesem od Masarykova okruhu až na Rakovec u Brněnské přehrady. Tato trasa měří šest a půl kilometru.
Cyklistická naučná stezka Okolo Třeboně
Stezka si klade za cíl zprostředkovat poznání alespoň části přírodních krás a zajímavostí Třeboňska. Uzavřený okruh dlouhý 39 km tvoří 22 zastávek s informačními tabulemi v českém i anglickém jazyce, které popisují typické třeboňské prvky, ke kterým patří i rybníky a rybniční soustavy, rašeliniště, lesní komplexy a mokré louky, včetně rostlinných a živočišných společenství, která je obývají. Najdete zde i informace o historickém vývoji oblasti, včetně prvního osídlení a s tím spojeného využívání a přetváření krajiny člověkem. Stezka začíná v Třeboni na hrázi rybníka Svět a končí opět v Třeboni před branami města, kde je panel věnovaný historii a památkám Třeboně.
Cyklistická stezka Jánské Lázně, Černá hora, Krkonoše
Stezka je vedena nejzajímavějšími partiemi Černé a Světlé hory. Ideálním nástupním místem je horní stanice lanovky Jánské Lázně - Černá hora, kde se vyhnete nepříjemnému stoupání. Kola vyvezete lanovkou z Jánských Lázní na Černou horu zdarma. Na trase stezky je instalováno 9 tematických informačních tabulí. Na této stezce je nutné dodržovat návštěvní řád. Stezka je otevřena od 1. června do 15. října z důvodu klidu pro zvěř, navíc jen do 17 hodin. Délka cyklotrasy je 16 km.
Cyklostezka Hradec Králové
Cyklostezka Hradečnice je v Hradci Králové v části Malšovice a vede od lesního hřbitova lesem směr Bělečko.
Cyklostezka Pardubice
Od koupaliště Cihelna, přes obec Ohrazenice až pod Kunětickou Horu. Délka stezky s výborným povrchem je 5,5 km, s otočkou 11 km.
Cyklostezka Opočno
Z Opočna přes obec Mokré a České Meziříčí (krátký okruh asi 15 km) a nebo z Českého Meziříčí pokračovat na Pohoří a zpět na Opočno a tento delší okruh má asi 25 km.
Cyklistické stezky Mikulov
Oblast protíná více než 1200 km dlouhá síť cyklistických tras. Krajina regionu je protkána hustou sítí cyklotras Mikulov - Pavlov - Milovice, Mikulov - Dolní Věstonice - Strachotín - Mikulov. V Lednicko-valtickém areálu si lze udělat atraktivní zastávky u řady vodních ploch, parků, zahrad, romantických zámečků a kolonád. Pro zdatnější cyklisty jsou určeny trasy v okolí Pálavy, například Mikulov - Klentnice - Perná - Horní Věstonice - Dolní Věstonice - Pavlov - Mikulov. Cyklistické stezky se napojují na dálkové trasy a poznávání Mikulova a jeho okolí. Lze propojit s výletem do Rakouska.
Trasa - Za nálezy z doby lovců mamutů
Trasa dlouhá 57 km vede po lesních a polních cestách převážně v rovinatém terénu. Výjimku tvoří Pavlovské vrchy - Pálava. Trasa je středně náročná, dobře sjízdná. Jejím výchozím bodem je Lednice, odkud pojedete po lesních a polních cestách řeky Dyje.
Putování za vínem moravsko-rakouským pomezím
Trasa Bavory (vinařství Tanzberg Bavory), Perná (vinotéka), Dolní Dunajovice, Březí, Dobré Pole, Novosedly (vinařská naučná stezka Stará hora, Drnholec, Jevišovka, Hrabětice, Hevlín (hraniční přechod), Laa an der Thaya (město, vodní tvrz, mlýn ze 16. stol.), Neudorf, Kirchstetten, Falkenstein (prohlídka hradu), Poysbrun, Poysdorf (oblastní vinotéka), Herrnbaumgarten, Schrattenberg (hraniční přechod), Valtice, kolonáda Reistna, Úvaly, Sedlec, Mikulov.
Délka trasy je 126 km.
Moravská vinná stezka
Spojuje města Znojmo a Uherské Hradiště a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek, které představují zvláštnosti a zajímavosti jednotlivých vinařských regionů. Je páteřní stezkou rozsáhlé sítě regionálních cyklistických stezek procházejících malebnou krajinou jižní Moravy.
Nejrozsáhlejší síť cyklostezek se v ČR nachází na území hlavního města Prahy (168 km) a také ve Zlínském kraji (166 km). Pak je kraj Olomoucký s délkou 158 km, kraj Moravskoslezský (148 km), Pardubický kraj (144 km), kraj Středočeský (137 km), Královéhradecký (129 km) a kraj Jihomoravský se 128 km.
Markéta
ChytráŽena.cz