Rostlinka kvete v červnu a v červenci. Jedinou nevýhodou této bylinky je, že moc příjemně nevoní. Pro krásné květenství se využívá do čerstvých kytic a také suchých vazeb. Od minulosti je tužebník ceněnou bylinkou pro své výborné léčivé účinky. Obsahuje spoustu významných látek, které pomáhají při léčbě různých nemocí. Je nazýván přírodním aspirinem. Nejčastěji bylinku využíváme ve formě čaje nebo nálevů. Čaj z tužebníků chutná medově a kysele. Bylinka má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Rostlinku můžeme smíchat s jinými vhodnými bylinami a užívat jako bylinkový čaj při nachlazení.
Léčivé účinky
Rostlinka obsahuje spoustu cenných léčivých látek, které se využívají zejména při léčbě různých zánětů, tlumí bolesti a snižuje horečku. Stavy způsobené chřipkou a jinými viry. Působí blahodárně při poruchách trávení a různých zažívacích obtížích. Bylinka dobře působí při zánětech ledvin a močových cest. Tužebník dobře léčí kloubní onemocnění a revmatismus.Sběr a sušení
V přírodě si bylinku můžeme nasbírat sami. Sbíráme kvetoucí nať nebo pouze květy v červnu a červenci. Nať při sběru nemá mít moc dlouhé stonky. Při sběru si dávejte pozor na pomačkání, při kterém bylinka zhnědne a je nepoužitelná. Po nasbírání bylinku sušíme na vzdušném místě v tenké vrstvě ve stínu. Po usušení skladujeme jako každou bylinku v dobře uzavíratelných tmavých lahvích.Tužebník jilmový je bylinka, která by neměla chybět v žádné domácí lékárničce.
Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz