Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 25.11. 2024
Dnes má svátek Kateřina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Vánoce přicházejí. A s nimi i žaludeční potíže

19. 12. 2009 | Nemoci

Svátky klidu a míru? Většinou ne. Spíše hromada drahých dárků a stoly prohýbající se pod tíhou nejrůznějších – a často velmi nezdravých – dobrot. Takové jsou Vánoce. A často jsou spojené i se žaludečními potížemi, protože ty vznikají v hojné míře především z přejedení.

 

„Trávicí, nebo chcete-li zažívací, potíže vznikají v době vánočních svátků prakticky pravidelně“, představuje čas vánoční MUDr. Karel Kaše, gastroenterolog ze západočeských Klatov. „Tyto potíže vznikají v podstatě z několika příčin. Nejčastěji ze špatné životosprávy, z kořeněné a tučné stravy, z nadměrného pití alkoholu a z kouření. Ale hlavně z přejídání. V tom jsme my Češi skutečnými odborníky.“

 

Pokud si tedy nedáme pozor a zažívací potíže nás neočekávaně přepadnou, jak se jim rychle bránit? „Je samozřejmě dobře trávení pomoci, být druhý den po potížích přeci jen výrazně střídmější“, radí doktor Karel Kaše. „Pokud ale hledáme recept na žaludeční potíže hned po obtížích, tedy třeba při pálení žáhy či při bolestech nadbřišku, pomohou zcela jistě léky na uklidnění žaludku. Ty doplní enzymy břišní slinivky a jsou velmi dobrým řešením. Tyto preparáty lze v podstatě velmi účinně použít i během jídla. Měli bychom tak problémům s žaludkem předejít.“

 

Jak se ale trávícím problém vyhnout úplně? V podstatě velmi jednoduše. Stačí upravit denní dávku stravy. A použijeme staré známé: lépe více jídel denně v menším množství než se jednou či dvakrát najíst k prasknutí. „Ideální jsou tak čtyři pět dávek jídla denně,“ radí dále doktor Kaše. „A především je nutné vynechat kořeněnou stravu, takové přísady, jakými jsou  pepř, chilli či feferonky. Tyto přísady trávicímu ústrojí škodí, ale vynechávat je úplně nemusíme. Chce to jen dávkovat s mírou. Místo toho raději používat méně tuků, více vitamínů, jíst bílá masa, ryby a zeleninu. Vařená je dokonce vhodnější než syrová, protože tak nedrážní žaludek.

A teď potěším především muže: jedno malé pivo po obědě je na zažívání vhodnější než třeba nealko dráždivý nápoj. Ale pozor, například tři či čtyři skleničky destilátu večer mohou naše obtíže ještě zvýšit.“

 

V souvislosti se zažívacími problémy se nabízí otázka, jaký je rozdíl mezi muži a ženami. „V problémech jsou si v podstatě muži i ženy rovnocenní,“ usmívá se doktor Kaše. „Rozdíl je často spíše v příčinách než v následcích. Muži mají problémy s přejídáním se tučnými jídly a pivem, ženy hlavně zase s cukry, milují buchty, koláče, čokoládu. A na problémy má vliv samozřejmě i náš věk. S jeho přibýváním samozřejmě zažívací orgány stárnou, klesá i funkce zažívacích orgánů a poškození žaludku urychluje i častější užívání léků.“

 

Co když ale ani léky nezabírají a naše problémy neustoupí za několik hodin? „To už může být problém. Pokud potíže přetrvávají po dobu týdne či dvou týdnů, je třeba raději vyhledat lékaře než sázet na vlastní léčbu. U lidí starších padesáti let bych to rozhodně doporučil, aby nedošlo k závažnějším onemocněním, hlavně nádorovým. Pak může lékař pomoci a volit vhodnou léčbu. Nejprve pochopitelně medikamentózní, při závažnějších změnách připadá v úvahu následně léčba invazivní - endoskopická nebo chirurgická. Možnosti léčby jsou široké a i preparátů je dnes dostatek. Na potíže se žaludkem se podávají preparáty pro snížení tvorby žaludečních kyselin, u slinivky břišní a u žlučových cest se problémy často řeší až cestou chirurgickou. Ale to je krajní řešení, i v těchto případech  existují dobré léky, které pomáhají“, uzavírá doktor Karel Kaše.

 

Autor: Dr. Jaromír Pohan



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Ještě dříve se slavily, ale nyní od nich stále více lidí v okolí upouští. Z prostého důvodu. Není na rozhazování.
Obrázek uživatelky
profil
Fit Vánoce
Tak vítězství je naše a nejklouzavější potvora na světě je nakrájená na podkovy v mrazáku a já jsem tady.
Chystáte se na rybí polívčičku, uvařte si maso zvlášť a zeleninu také, vodu dejte tu ze zeleniny, masíčko použijte z hlavy i z pangasia, bude ho víc, dietní a nejsou tam kosti, zahustěte polévku rozmixovanou troškou zeleniny ve vývaru, pokud na celý hrnec dáte půl polévkové lžíce másla na zjemnění, nic to nepokazí, přece je to do celého hrnce.
Pokud si neodepřete křupky do polévky, udělejte si je na teflonce nasucho z celozrnného pečiva.
Pro sebe si rybičku upečte s bylinkami a česnekem, kdo má rád sladší chutě, použijte šušené ovoce, pečte ovšem pod alobalem , aby nebyla ryba vysušená, pokapejte ji citronem před dopečením.
Také není špatný kapřík pečený na pivě.
Salátek je dobrý více zeleniny a málo brambor, buď s jogurtem a troškou hořtice nebo s ol.olejem - malinko. Z vajíček tam dejte jen bílky, cibulku červenou - nečpí tolik, zeleninu já dávám z Moravanky.
Pokud bu
Obrázek uživatelky
profil
Dobré rady jak prožít svátky bez zažívacích potíží.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles