Konec teplého léta přinesl trochu deště. Toto počasí se velice líbilo vosám, kterých bylo na celém území České republiky více než dost.
Možná vám ještě v těchto dnech znepříjemňují život nejen vosy, ale i další létající potvory. Zabití si ale rozhodně nezaslouží! Pro naše zahrady a parky jsou totiž nepostradatelné – na přelomu jara a léta krmí své larvy housenkami, které napadají stromy a rostliny. Ke konci léta si za to vyberou svou odměnu – pochutnají si na šťávě z vašeho ovoce. Škoda na vaši úrodě je ale takřka neznatelná!
Bojíte se vos? Přinášíme několik dobrých rad, jak na ně:
1. Zcela jistě zachovejte klid.
2. Když se k vám vosa blíží, nemávejte chaoticky rukama a zůstaňte v klidu. Vosu brzy přestane bavit Vás „očichávat.“ Vosy nebo sršně nikdy nezabíjejte! Naopak jejich kolegyně vyprovokujete k útoku. Vosa totiž předtím, než ji stačíte rozmáčknout, vypustí varovný feromon. Pro ostatní je to varovný signál k útoku a hned máte na místě činu celý roj !
3. Ani se ji nesnažte sfouknout. Když se cítí ohrožené, bodají.
4. Nápoje, ani odpolední svačinu nenechávejte nikdy odkryté. Stačí poklop ze síťoviny a předejdete hrozícímu nebezpečí.
5. Hlavně děti, které v létě jedí sladkosti by si měly umývat dobře ruce.
6. Miminka v kočárku vždy přikrývejte moskytiérou. Ta by měla být povinnou výbavou každého kočárku.
7. Větší děti nenechávejte běhat bosé pod stromy s opadaným ovocem, právě tam je pro vosy úplný ráj.
Zajímavost:
Dejte vosám na výběr mošt a pivo. Co si myslíte, že si vyberou? Samozřejmě, že pivo! Pak teprve si přičuchnou k moštu. Vosy a sršně milují pivo – ostatně žijí v zemi, kterou pivo proslavilo - a tak by si měli dávat pozor hlavně pivaři, aby ji nespolkli společně s lahodným mokem. A proto tady máte také radu. Nechte sršni nebo vosu loknout si piva a ona dá brzy pokoj. Že by vám celý půllitr vypila se rozhodně nemusíte bát. Její napití ani nepoznáte, ostatně kam by takovou dávku piva dala? - a odmění se tím, že dá pokoj. Zase i tady platí – nemávat rukama !
Rady lékaře:
Když se u někoho vyšetřeními potvrdí alergie, dostane pohotovostní balíček, který musí nosit pořád při sobě. Obsahuje antihistaminikum, sprej na uvolnění dýchání s rychlým účinkem, kortikoidy a adrenalín epifén s vystřelovací jehlou. Tak získá čas, než se dostane do nemocnice. Lidé, kteří jsou na štípnutí hmyzu alergičtí nebo mají nějakou jinou potravinovou alergii by měli jako první užít antihistaminikum a osprchovat se studenou vodou na zmírnění svědění. Člověk s těžkou alergií je v ohrožení života a může zemřít do patnácti někdy i do pěti minut. Při poštípání hmyzem probíhá reakce tím rychleji, čím blíže je poštípané místo hlavě, kde je nejvíce sliznic. Ty opuchnou a člověk se dusí. Záleží pak na tom, jak rychle mu bude poskytnuta pomoc.