Nejrůznější média velmi často přinášejí informace o tom, že Češi patří mezi národy s největším procentem lidí s nadváhou. Což také znamená, že většina těchto lidí se vystavuje riziku onemocnění cukrovkou typu II. Abyste se tomuto riziku vyhnuli stačí jednoduchá věc, jezte, jako by jste byli diabetici!
ŠEST PILÍŘŮ
Diety pro diabetiky představuje soubor povinných zásad, které cukrovku a její závažné komplikace (cévní poruchy, mozkové příhody, poruchy ledvinových funkcí a postižení zraku ) do značné míry redukují. Po jejich přečtení však zjistíte, že ve smyslu těchto zásad by se vlastně měl stravovat každý člověk, který zodpovědně myslí na své zdraví a snaží se cukrovce II.typu předcházet.
ENERGICKY PŘIMĚŘENÁ DIETA, JEJÍŽ CÍLEM JE UDRŽENÍ A DOSAŽENÍ NORMÁLNÍ HMOTNOSTI – obvykle to bývá jídelníček postavený na takovém přísunu cukrů, které diabetik ještě toleruje, což bývá v rozmezí 150-250 gramů /den v podobě tzv.komplexních cukrů z rýže, obilovin, luštěnin, zeleniny a některých druhů ovoce.
Zbytek představují bílkoviny (100 – 110 g/den) a tuky (50-60 g/den). Energická hodnota takto vyvážené stravy by se měla pohybovat podle množství energie, kterou v průběhu dne vydáváme, v rozsahu 1500-2000 kcal/den.
VYVÁŽENÁ SKLADBA MIKROŽIVIN – kromě výše uvedeného rozdělení živon je třeba respektovat i zastoupení vitamínů a minerálů v diabetické stravě. Důležité jsou zejména vitamíny skupiny B, které podporují metabolické procesy přeměňující cukr na energii a chróm, jehož nedostatkem trpí většina diabetiků II.typu
Nepříjemné pocity hladu a nutkání k dojídání (a řekněme rovnou k přejídání) jsou tím vyšší, čím méně chrómu, který pomáhá inzulínu, je v těle k dispozici. I když jeho nejbohatšími zdroji jsou mořské ryby, korýši, pivoarské kvasnice a pekárenské výrobky z celozrné mouky, lze běžnou stravou pokrýt jeho denní potřebu jen stěží. Proč? Chrómu v potravinách ubývá dlouhodobým nebo špatným skladováním, hlubokým zmrazováním a tepelnými kuchyňskými úpravami. Chróm se „stěhuje“ z účinné organické formy do anorganické podoby, která je až 10x méně účinná. Podobně to platí i o zinku a hořčíku, jehož nedostatek může být dokonce příčinou cukrovky. je třeba si dávat také pozor na zvýšený obsah vlákniny v jídelníčku ( asi 30g denně ), která stabilizuje hladinu sukru v krvi.
PROČ MÁ VEDLE VÝŽIVY TAKOVÝ VÝZNAM CVIČENÍ? Dobře zapojuje do procesu využívání cukrů na energii naše svaly a přirozeně redukuje jejich přebytky v těle. Zvyšuje totiž přirozeně poptávku organismu po krevním cukru – glukóze. Ta se nakonec díky pohybu a cvičení vstřebá do namáhaných svalů a energii, i když se jí na začátku vůbec nechtělo a měla tendenci zůstat v krvi.
VYZKOUŠEJTE: Sezamový tuňák k večeři
1,3 kg steaků z tuňáka
2 lžičky sezamového oleje
6 lžic sezemových semínek
1 lžíce japonského křenu wasabi (seženete v prodejně zdravé výživy)
2 lžičky teplé vody, sójová omáčka bez glutamanu
Nejdříve předehřejte troubu na 200 stupňů. Tuňáka po obou stranách potřete sezamovým olejem, ochuťte pepřem a solí. maso obalte v misce se sezamem, abyste semínky důkladně pokryli rybí steaky ze všech stran. Rybu potom přendejte na zapékací misku a pečte v troubě 20 minut. Smíchejte teplou vodu s křenem, steaky z trouby směsí zalijte a vše servírujte na talíři společně se sójovou omáčkou. Jako příloha se hodí dušená mrkev.
Veru
ChytráŽena.cz