S návratem dětí do škol vyvstává řadě maminek velký problém – co dát dětem ke svačině. Pokud nechtějí, aby si děti kupovaly v bufetu předražené a nezdravé bagety nebo koláče, musejí jim do školy nachystat správnou svačinu. Takovou, aby ji dítě snědlo rádo, stihlo ji zkonzumovat i za krátkou přestávku, neušpinilo se, aby mu dodala dostatek živin i energie a v neposlední řadě aby přežila cestu ve školní aktovce. Správně zvolit tedy není jen tak.
Jak by taková správná svačina měla podle nutriční terapeutky vypadat?
„Velmi důležité je uvědomit si, pro jak staré dítě svačinu připravujeme a jak bude probíhat jeho den. Tomu musíme podřídit energetickou hodnotu svačiny. Obecně platí, že čím je dítě starší a čím aktivnější život vede, tím více potřebuje energie. Svačina by měla sice zahrnovat menší část celkového denního příjmu, ale i tak by měla být dostatečně kvalitní, “ říká Lucie Růžičková, nutriční terapeutka z Fakultní Thomayerovy nemocnice.
O ideální školní svačině Lucie Růžičková říká: „Zdravá svačina má obsahovat obilninovou složku, mléčný výrobek, zeleninu nebo ovoce a nápoj. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit, že čím barevnější bude svačina, tím bude pro děti lákavější.“
Zkuste tedy zaexperimentovat třeba s barevnou zeleninou a sezónním ovocem, zvolte chutný nápoj a obilný výrobek. Pokuste se vyhnout uzeninám a nezapomínejte na mléčné výrobky. Pokud zvolíte sladkou svačinu, zkuste vybrat výrobek obsahující cereálie a slazený medem, jako třeba Medového BeBe Brumíka.
Být dobrou matkou
Ze všeho nejdůležitější je opravdu dítěti svačinu připravit. Jako maminka sice neovlivníte, zda neskončí v koši, ale nejhorší, co můžete udělat, je nechat dítě celé dopoledne bez svačiny. „Některé děti nejsou zvyklé snídat, a pokud nemají svačinu, bývá jejich prvním jídlem až oběd. Většina přijaté stravy se tím přesunuje až na odpoledne a večer. Takový stravovací režim může být základem tloušťky v dětství, ale i v dospělosti,“ říká nutriční terapeutka.
Zabalená svačina
Řada z nás asi vyrůstala na obvyklém chlebu s máslem a sýrem nebo salámem. Řada z nás si ale taky pamatuje, jak takový chléb do dlouhé cestě ve školní brašně vypadal. Moc lákavé to tedy nebylo. Naše maminky by byly nešťastné, kdyby věděly, kolik takových rozmačkaných svačin nakonec skončilo v koši místo v bříšku jejich ratolesti. Dnes už je situace daleko jednodušší – na trh přišla řada svačinových boxů a zaručeně těsnících lahviček, ve kterých si děti mohou bez poškození přinést do školy svačinu nebo pití.
Bez nápoje ani ránu
Samotnou kapitolou je správný pitný režim. Řada rodičů totiž zapomíná, že dítě tráví ve škole takřka polovinu dne, mělo by tedy vypít cca 1 litr tekutin. Pokud odečteme ranní čaj a pití k obědu, zbývá ještě stále velké množství nápojů.
Řada rodičů na nápoje zapomíná nebo tvrdí, že dítě by si mělo pití koupit ve škole, aby ho netahalo v tašce. To by samozřejmě bylo lepší, jenže většina dětí to neudělá. Jediná možnost je tedy dát jim vše z domova. A jaké nápoje jsou nejlepší? „Ideální je čistá voda, kterou lze ozdobit plátkem čerstvého ovoce, nebo ji můžeme dochutit šťávou z ovoce, např. pomeranče, citrónu, mandarinky. Vhodným nápojem jsou i 100% džusy ředěné vodou nebo čaje, “ říká Lucie Růžičková.
A závěrečná rada nutriční terapeutky:
„Nezapomínejte, děti kopírují rodiče! Měli bychom jim tedy jít ve správném stravování příkladem.“
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz