Zakladatelem vodoléčby je Vincenz Priessnitz, který začal léčit pomocí přírodních prostředků. V současné době se jeho metody kombinují s nejnovějšími poznatky ve vědě, a vytvářejí tak komplexní léčebné postupy při různých obtížích. Priessnitzova metoda venkovních koupelí horních končetin vede k vymizení nespavosti a migrény, která trápí stále více lidí. Dále snižuje alergické reakce, zlepšuje dýchání a pomáhá v prokrvení horních končetin, hrudníku a hlavy. Výzkumy dokazují, že jesenické mikroklima je na světovém žebříčku v hodnocení klimatu s léčebným efektem na třetím místě.
Lázeňská města v Jeseníkách nabízejí také krátkodobé pobyty, které zvyšují tělesnou i duševní kondici klientů. „Tyto pobyty využívají lidé, kteří si chtějí odpočinout a udělat něco pro svoje tělo. Několik dní strávených v jesenických lázních navíc umožní zapomenout na běžné starosti a pomáhá vyčistit hlavu,“ shrnuje Marie Pecháčková, ředitelka sdružení Jeseníky – Sdružení cestovních ruchu.
Lázně pomáhají předcházet civilizačních nemocem
Moderní civilizace s sebou nese nedostatek pohybu, častý stres a špatnou stravu, což se projevuje na vnitřní rovnováze organismu. Podle odborníků dokáže zdravé tělo tyto nerovnováhy vyrovnat, ale při delších potížích dochází k funkčním poruchám, bolestem a zdravotním komplikacím.
„Lázeňské procedury a speciální jesenické mikroklima dokáže tělo zregenerovat a tím také předejít budoucím zdravotním komplikacím související se stylem života,“ vysvětluje Marie Pecháčková.
Lázeňská města se stále modernizují a nabízejí svým klientům kvalitní servis. V současné době jezdí do Priessnitzových léčebných lázní kolem dvaceti tří tisíc klientů ročně, z toho dvacet procent jsou zahraniční hosté. Navštěvované jsou také lázně ve Velkých Losinách, v Bludově či v Karlově Studánce.
Autorka: Eva Fruhwirtová
ChytráŽena.cz