Celozrnné pečivo, žvýkačky, syrová zelenina a čaj – při správné výživě zůstanou zuby silné a zdravé. Důležité je hlavně pořádně kousat. Kdo chroustá syrovou mrkev, kedlubnu nebo jí jablka, poskytuje svému tělu vitamíny a vlákninu, ale dává také pořádně zabrat zubům. A to je dobře. Silné kousání stabilizuje zubní sklovinu, zubní lůžka a masíruje dásně.
Současně se rostlinná vlákna otírají o povrch zubů a tak je čistí. Proto je vhodný i celozrnný chléb. Lepší než jablko krájet, je zakousnout se do celého plodu. Při kousání vzniká hodně slin, které neutralizují škodlivé ovocné kyseliny jako je např. kyselina citronová. Také intenzivní žvýkání žvýkaček posiluje zuby a podporuje tvorbu slin. Žvýkačka ale musí být bez cukru.
Mléčné výrobky:
Jedno jestli je to eidam, camembert nebo kozí sýr – sýry působí tak, že poskytují lepkavou vrstvu bílkovin a tuků, která na dlouho ulpívá na zubech a odstraňuje kyseliny. Stejně jako další mléčné výrobky jsou sýry bohaté na vápník a fosfát. Tyto minerální látky mohou opravit menší škody na zubní sklovině. Jogurt a některé druhy sírů obsahují speciální bakterie, které zabraňují tvorbě zubního kazu.
Fluor:
Také fluorid zlepšuje mineralizaci a odolnost zubů proti kyselinám. Důležitým zdrojem je fluorem obohacená jedlá sůl. A samozřejmě nezbytná je pasta s fluoridem a denní čištění zubů.
Pití čaje:
Účinné jsou také fluoridy ze zeleného nebo černého čaje, a rovněž v čajovníku obsažené katechiny. U těchto tříslovin byl prokázán příznivý účinek na určité škodlivé bakterie. Nápoje s obsahem cukru naproti tomu poskytují těmto bakteriím potravu. Nápoje s obsahem kyselin, jako např. limonáda, oslabují zubní sklovinu. Jejich stálé popíjení také ztenčuje ochranný povlak ze slin.
Tip:
Čistěte si zuby teprve půl hodinu po konzumaci potravin obsahujících kyseliny, jako jsou ovoce, šťávy, limonáda. Dřívější čištění by porušilo zubní sklovinu, která byla díky kyselinám oslabena. Snědení kousku sýra zkracuje čekací dobu.
Zdroj: SOS
Simbelmine
ChytráŽena.cz