Paracetamol, lék proti horečce
Paracetamol je účinná látka mnoha léků, jako jsou např. tabletový Paralen, rozpustný Coldrex a mnohé další. Celkem je v České republice registrováno 184 léků, které tuto účinnou látku používají. Tyto léky se dají většinou koupit zcela volně, bez předpisu. Základním účinkem paracetamolu je pak snižování vysoké teploty a tlumení bolesti. Velmi často se tedy užívá v horečnatých stavech a jistě skoro každý člověk už si při nepříjemné horečce Paralen, Coldrex či jiné podobné léky vzal.
Osmička jako maximum
Přesto ale paracetamol zcela bezpečný lék není. Jeho maximální doporučená denní dávka je 4 gramy, tzn. standardně asi 8 tablet. Ve vyšších dávkách totiž paracetamol působí hepatotoxicky neboli "jedovatě na játra". Přesto by ale k jaterní otravě musel člověk spolykat několik krabiček těchto léků.
Daleko snazší je si poškodit játra v kombinaci s alkoholem. Tehdy již k trvalému poškození stačí daleko menší dávka, cca 10 gramů. Právě proto si tuto kombinaci vybírají sebevrazi k ukončení svého života. Nutno ale říct, že právě tento způsob sebevraždy je poměrně pomalý a velmi, velmi nepříjemný (jako všechny pokusy o sebevraždu).
Paracetamol a alkohol – nebezpečná kombinace
Kombinace alkoholu a paracetamolu působí na játra toxicky, mění jejich strukturu a způsobuje odumírání jaterních buněk. Ty totiž musí odbourávat jak alkohol, tak i paracetamol, a proto se brzy vyčerpají a odumřou. Vzniká tak tzv. poléková hepatitida (zánět jater), která se projevuje stejně jako ostatní hepatitidy – žloutenkou, zvýšenou teplotou, bolestmi svalů, kloubů, nevolností, zvracením a nechutenstvím.
Po vyléčení této hepatitidy jsou ale odumřelé jaterní buňky nahrazeny vazivovou tkání, takže se u poškození kombinací paracetamol + alkohol často objevuje cirhóza se všemi svými komplikacemi.
Dobrá rada na závěr: Nepijte alkohol, pokud užíváte léky
s paracetamolem. Při jedné tabletě se nic nestane, více by jich ale
mohlo ohrozit vaše zdraví.
Zdroj: Virová-hepatitida.cz
Mirka Bali
ChytráŽena.cz