Kterékoli domácí zvířátko může vyvolat alergickou reakci. Ta může mít mírný až těžký průběh, k němuž se mohou připojit další zdravotní komplikace. Alergii na zvířátka vyvolávají bílkoviny, které se uvolňují z mazových žlázek zvířecí kůže. Tyto bílkoviny jsou uvolňovány spolu s odumřelými částečkami kůže. V hojném množství se nacházejí ve zvířecích slinách, výkalech a vlasových koříncích.
Nejčastější projevy alergie na domácí zvířátka zahrnují:
kašel a sípání
chrapot a škrábání v krku
opakující se záněty průdušekkašel a sípání
chrapot a škrábání v krku
svědění očí se zarudnutím a otokem
rýma, ucpaný nos a kýchání
Jinými příznaky mohou být chronická bolest hlavy způsobená nahromaděním sekretu v dutinách, infekce, a dokonce průduškové astma.
Kde vězí příčina?
Na vině jsou nejčastěji ony zrádné odumřelé částečky kůže, které mohou být menší než částice prachu a pylů. Produkují je nejenom kočky a psi, ale i ptáci, lidé a ostatní savci. Některé mohou zůstat volně ve vzduchu i několik hodin a je opravdu těžké se jich vyvarovat a zbavit.Jak je to s alergií na kočku
Mnoho lidí si mylně myslí, že alergii způsobuje zvířecí srst. Ale například u koček je protein způsobující alergii obsažený ve slinách. Když se kočka lízáním čistí, pokrývá slinami svou srst, na které se vyskytují odumřelé částečky kůže. Tyto částečky zaschnou a poté se vzduchem dostanou do dýchacích cest toho, kdo alergií trpí. Věděli jste například, že kočičí alergeny se vyskytují i na Antarktidě, kde nežije jediná kočka?Co s tím?
Pokud domácího mazlíčka již vlastníte a alergie se u vás vyskytla, nezbývá než svůj byt pravidelně alergenů zbavovat. Také dodržujte rady lékaře a poctivě užívejte protialergické léky. Jenom tak se vám podaří udržet alergii na uzdě.