„České ženy se v souvislosti s menopauzou nejvíce obávají akutních fyzických a psychických symptomů, jako jsou např. změny nálady, na dlouhodobá rizika ale zapomínají. Akutní fyzické problémy se na prvním místě umístily i ve Velké Británii, Francii a Polsku, kde průzkum na toto téma také proběhl,“ uvedla Mgr. Markéta Kořenská, která tento průzkum na konci roku 2008 uskutečnila.
Menopauza mimo jiné ovlivňuje zdraví srdce a vznik osteoporózy. Průzkum bohužel ukázal, že ženy na tyto dlouhodobé „neviditelné“ příznaky, které v období menopauzy rostou a mohou být z dlouhodobého hlediska příčinou zdravotních problémů, zapomínají. Jen 22 % z více než 300 menopauzálních žen uvedlo, že se obává nemocí srdce, na která umírá 16x více žen než na

„Mnoho žen neví, že by se mělo s ohledem na blížící se menopauzu začít aktivně připravovat již přibližně od svých 40. narozenin. Pokud tuto informaci mají, často si nejsou jisté, jak životní styl správně upravit a co v něm přesně změnit,“ říká Margareta Iliopulosová, DiS., nutriční terapeutka z bezplatné Informační linky 800 175 324.
„Obecně lze doporučit, aby ženy v předmenopauzálním a menopauzálním věku hlavně dodržovaly pitný režim, konzumovaly dostatečné množství vlákniny a kvalitních bílkovin a rozhodně omezily přísun živočišných tuků ve prospěch rostlinných. V tomto věku řeší vedle problémů s nadváhou mnoho žen také vyšší hladinu cholesterolu,“ radí Margareta Iliopulosová, DiS.
Čtěte také:
Jak na menopauzu v kuchyni?
Menopauza vystaví ženám účet za jejich dosavadní životní styl