Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 22.11. 2024
Dnes má svátek Cecílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Menopauzu by měly ženy řešit dříve, než si myslí

30. 01. 2009 | Péče o tělo

 Více než 55 % českých menopauzálních žen ve věku od 45 do 65 let se podle průzkumu společnosti Unilever nejvíce obává akutních fyzických zdravotních problémů spojených s menopauzou. Ženy v menopauze jsou ale nejvíce ohroženy nemocemi srdce a cév, které jsou nejčastější příčinou jejich úmrtí. Výsledky průzkumu přitom ukazují, že riziko těchto onemocnění spojuje s menopauzou pouze necelá čtvrtina dotázaných žen.

 

„Srdečně-cévní onemocnění se u žen začínají objevovat, především v podobě srdečních infarktů a mozkových mrtvic, po 55. roce. U zhruba poloviny případů přitom udeří tak náhle a nečekaně, že nedají postižené osobě ani šanci dostat se k lékaři,“ uvádí preventivní kardiolog MUDr. Jan Piťha, CSc. z IKEM, Praha „Proto se snažíme odhalit rizikové ženy ještě před tím, než se u nich ukáží často nevratné projevy aterosklerotického postižení. Základním kamenem preventivních opatření je správná životospráva zaměřená na snížení hladiny cholesterolu a na úpravu dalších nepříznivých tukových látek v krvi, snížení krevního tlaku a nekuřáctví,“ doplňuje MUDr. Piťha.

 

Menopauzu by měly ženy řešit dříveV České republice zemře 16x více žen na srdečně-cévní onemocnění než na zdánlivě nejobávanější ženské onemocnění – rakovinu prsu. Přesto jsou tato onemocnění u žen často podceňována. Důvodem je skutečnost, že se díky dočasné ochraně estrogenů začnou projevovat v průměru o deset let později než u mužské populace. Tento „odklad v čase“ by mohl být využit pro účinnější prevenci u žen, nicméně se doposud větší pozornost soustředila na muže.

 

 „Jen asi 20 % žen má to štěstí, že se u nich klimakterium neboli přechod, projeví pouze vymizením menstruace. Většina pociťuje ve větší či menší míře akutní příznaky, jako jsou pocení či návaly horka. Zapomínat nesmíme ani na dlouhodobá rizika spojená s nástupem menopauzy. Do této skupiny patří například srdečně-cévní onemocnění a osteoporóza,“ říká gynekolog MUDr. Tomáš Fait z VFN v Praze.

 

Ženy nejčastěji navštěvují svého lékaře s akutními problémy spojenými s klimakteriem a menopauzou. Projevy návalů horka, pocení, nespavost apod. jsou „vidět“ a ženám komplikují život. Nicméně neviditelný nepřítel, zvýšená hladina cholesterolu a její možné následky, je ohrožuje více, a proto by si ho ženy všímat ještě více než projevů viditelných.

 

„Vždycky jsem si myslela, že se zdravím jsem na tom dobře. Cvičím a jím zdravě. To, že mám vysokou hladinu cholesterolu mě, proto překvapilo. Myslela jsem si, že mě se to přece nemůže stát a cholesterol a nemoci srdce nejsou můj problém. Jenže vysoký cholesterol nebolí, není vidět, ani svoje srdce nevidíme. Ale vysoký cholesterol mu viditelně ubližuje,“ svěřuje se s vlastní zkušeností herečka Anna Šišková.

 

Chuťové preference žen, a tedy i jídelníček, se začínají během období hormonálních výkyvů měnit k horšímu. Tento fakt je známý z období těhotenství, ale v období předcházejícím menopauzu si jej ženy většinou neuvědomují. „Jídelníček je důležité cíleně udržovat, případně upravovat tak, aby odpovídal zásadám zdravé životosprávy, celoživotně. S ohledem na menopauzu by ženy měly začít nejpozději ve 40 letech! V jejich jídelníčku by pak neměly chybět fytoestrogeny, vícenenasycené mastné kyseliny, dostatek bílkovin, vláknina, vápník a vitaminy D, E a B. V případě vysoké hladiny cholesterolu by pak ženy měly dbát na dostatečný příjem rostlinných sterolů, o nichž bylo prokázáno, že jeho hladinu výrazně snižují,“ radí nutriční terapeutka Tamara Starnovská.

 

Pokud ženy dodržují dlouhodobě pestrý a vyvážený jídelníček a nezapomínají ani na pravidelný pohyb, mají pro své srdce i celkové zdraví velký náskok. V každém případě ale platí, že nikdy není pozdě na změny, které zlepší nejen kvalitu, ale i délku života. I malá změna je krokem k lepšímu a může hodně znamenat pro zdraví Vašeho srdce.

 

Zdroj: Flora.cz

 

Notburga

ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Tak jsem na základě tohohle článku měla diskuzi s mamkou. Říkala, že všechno tohle si prožila než jí doktor doporučil koupit si nějaké nehormonální přípravek pro ženy v tomto období. prý jich vyzkoušela několik, ale opravdu jí zabralo až Elli meno Osteo FOrte. Užívá ho půl roku a prý se cítí jako vyměněná Smajlík Takže Jitko možná vyzkoušejte Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
se to řekne, ale co udělat s tím děsným pocením a návaly. Zkoušela jsem už všechno možné, aleSmajlíknic...SmajlíkAHA to jsem se pěkně sekla, já tady o menopauze a ono je to klimakterium.
Obrázek uživatelky
profil
Pěkně napsaný článek a hlavně poučný.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles