Znáte to. Je dusno, všechno kolem kvete a vám otékají oči, spouští se rýma, kýcháte a je vám mizerně. Zkoušíte různé léky, které nemusí stoprocentně zabrat, a přejete si, aby už byla zima, nebo aspoň začalo pršet. Ke všemu ještě máte jet autem kamsi za město a rozkvetlým loukám se nevyhnete.
Pokud patříte k řidičům alergickým na pyl, máme pro vás několik tipů.
- Vezměte si včas své léky na alergii
- Pokud užíváte léky, je důležité je vzít dostatečnou dobu před cestou. Každý lék má určité zpoždění v nástupu účinku. Pokud si vzpomenete pozdě, můžete první část cesty strávit kýcháním a smrkáním, než lék zabere.
- Nevětrejte během jízdy
Během jízdy mějte vytažená okénka a neotvírejte je. Pro filtraci vzduchu v autě používejte kvalitní pylový filtr. Vyplatí se to! Nebude se snižovat vaše pozornost během jízdy a budete se cítit výrazně lépe.
- Sledujte pylové zpravodajství
Pylové zpravodajství vám pomůže odhadnout množství a druhy pylu v ovzduší a můžete tak lépe naplánovat svou cestu. Pokud cestujete do zahraničí, zjistěte si, jak tam probíhá pylová sezóna. Skladba pylu se totiž může výrazně lišit.
- Jezděte v době menší aktivity pylu
Pokud je to možné, vyhýbejte se jízdě během suchých dní, kdy pyl volně poletuje. Naopak dejte přednost době, kdy je čerstvě po dešti nebo se ochladí – pylu je pak v ovzduší výrazně méně.
Také je známo, že více pylu je po ránu, méně pak odpoledne nebo navečer.
- Dodržujte pitný režim
Dostatečný přísun tekutin je důležitý pro zvlhčení sliznice nosu i krku. Bude se vám lépe dýchat.
- Požádejte jiného řidiče
Kdykoli můžete, přenechejte raději řízení auta jinému řidiči, který není alergický na pyl. Vy si budete moci trochu odpočinout.
Není lehké se vypořádat s alergií na pyl, ale je možné potíže výrazně snížit. Zkuste využít některé z našich tipů a uvidíte sami, že se budete cítit lépe.