Donedávna se soudilo, že virovou hepatitidou typu E se můžete nakazit leda v rozvojových zemích s velmi pochybnou kvalitou pitné vody. Od roku 2000 se však v Evropě objevují nakažení, kteří nikam necestovali. Lze se této infekci vůbec vyhnout?
Víte, co jíte?
Virus hepatitidy E (VHE) se na světě vyskytuje ve 4 formách (genotypech). 1. typ byl objeven v Barmě, další v Mexiku, 3. typ je rozšířen v USA, Evropě a Japonsku, 4. typ v Číně. Zatímco typy 1 a 2 se nacházejí pouze u člověka, typy 3 a 4 nalezneme i u zvířat, hlavně u prasat, ale i vysoké či skotu. Nakazit se lze konzumací jejich špatně tepelně opracovaného masa, požitím kontaminované vody nebo přímým kontaktem s nakaženým zvířetem – pokud nedodržujete základní hygienu. Holandští vědci v letech 2004–2006 tyto cesty přenosu testovali. Vepřová játra prodávaná v řeznictvích obsahovala virus hepatitidy ve 4 %, koncentrát z říční vody pak v 17 % vzorků.
I "éčko" může zabít
Vyšší riziko nákazy mají lidé s porušenou imunitou nebo poškozenými játry. Tedy HIV, HCV či HBV pozitivní pacienti nebo alkoholici. Onemocnění VHE se projevuje podobně jako nákaza hepatitidou typu A. Nemocný zežloutne, je unavený, trpí nechutenstvím, nevolností, může zvracet. Naštěstí VHE stejně jako
"áčko" spontánně ustupuje, a máte-li v pořádku imunitu, nepřejde do chronického onemocnění jater. Nebezpečná je pouze pro těhotné. Onemocní-li žena ve 3. trimestru těhotenství, hrozí smrt až ve 20 % případů. Proti VHE zatím neexistuje očkování.
Podceňovaná infekce
Riziková jsou i místa s vysokou koncentrací lidí a zvířat a současně nevyhovující kanalizací a zdroji pitné vody. VHE je tak metlou utečeneckých táborů v Africe. V Súdánu a Somálsku je nakaženo VHE až 90 % lidí. Šokující čísla? V USA je VHE nakaženo až 20 % dárců krve, a přitom VHE je tam diagnostikována jen ojediněle!
Nejlepší ochranou proti tomuto typu žloutenky je tedy
prevence. Musíte bezpečně vědět, z jakých zdrojů pochází vaše jídlo a pití a neztratit obezřetnost ani v sebedražším hotelu.
Tento článek také můžete