Jistě už znáte mediální hvězdy posledních let zvané probiotika. Odborně jsou definována jako živé bakteriální kmeny, které se po konzumaci zabydlí a následně množí v lidském střevě a svou přítomností mu prokazují neoddiskutovatelnou službu v podobě vytváření ochranné bariéry proti nežádoucím patogenům ( virům, bakteriím, kvaisnkám ). Dále podporují trávící pochody a ovlivňují tvorbu i vstřebávání některých vitamínů a vápníku. Probiotika též napomáhají zmírňovat příznaky alergií a atopického ekzému. Tím však úžasný výčet jejich kladných vlastností nekončí, neboť také působí preventivně při infekcích močových cest a pohlavního ústrojí.
ANTIBIOTIKA - udatný zachránce i bezohledný ničitel - zapřisáhlým nepřítelem zdravé střevní mikroflóry jsou zejména fyzický a psychický stres, urputné průjmy, špatně volená strava, operativní způsob porodu ( děti narozené císařským řezem mají vyšší riziko narušení střevní mikroflóry ) a také užívání antibiotik. Antibiotika byla v době svého objevení darem z nebes. Hravě si totiž poradila s doposud mnohdy osudnými těžkými bakteriálními infekcemi. Rafinované mikroorganismy se však postupem času stávaly stále odolnějšími a žádaly si nové a účinnější "dryáky". Spotřeba antibiotik narůstala, k čemuž úspěšně přispívalo i jejich podávání v situacích, kdy to nebylo nezbytně nutné. Naše odolnost v takovém případě bere za své a stáváme se často snadno dostupným soustem pro rozmanité infekce.
KAM CHODÍ JOGURT, NECHODÍ LÉKAŘ - jak tedy organismu pomoci, aby byl opět schopen postavit se nemoci čelem? Jednou z nejjednodušších metod obnovy přirozené střevní mikroflóry je užívání přípravků a potravin, jež jsou jejich zdrojem. Na prvním místě stojí zmiňovaná probiotika, tedy především zakysané mléčné výrobky / jogurty, kefíry, podmáslí apod. ) konzumované nelépe nalačno v kombinaci s vlákninou. Dobrou službu střevní mikroflóře vykoná i kvašená zelenina - "pickles".
V našich končinách samozřejmě nelze opomenout kysané zelí a rychlokvašené okurky. Zajímavých výsledků dosáhneme i konzumací tzv. zelených potravin - sladkovodní chlorelly nebo mladého ječmene. Stále populárnější jsoui výrobky s obsahem tzv.oligosacharidů, především inulinu. Ten se v přirozené formě vyskytuje např.v artyčoku, čekance, česneku nebo cibuli.
Veru
ChytráŽena.cz