Pro většinu z nás je to jen malá nepříjemnost, která vede k lehkým otokům, kterou pocítíme nezvyklou těsností bot a oblečení. Taky nás v tomto období stává, že lidé kolem nás rozčilují více než obvykle. Tyto nepříjemné příznaky můžeme zmírnit pohybem a také správným jídelníčkem.
V tomto období je důležitý pohyb. Během této doby dochází k tomu, že přiberete na váze, proto se doporučuje pravidelné cvičení. Cvičením se vám rozproudí krev, zvedne nálada a také vás dobře naladí. Zacvičte si třeba aerobik, nebo se proběhněte se svým domácím mazlíčkem, nebo dětmi, zkrátka zkuste cokoliv, co vám rozproudí krev. Můžete běhat, chodit, plavat, nebo se také projet na kole.
Co se týče jídelníčku má se jíst málo, ale častěji. Dejte si denně šest malých jídel, složených z celozrnného pečiva, těstovin, ovoce a zeleniny. Úpravou jídelníčku může zmírnit obtíže, které před menstruací máte. Hodně žen má v této době chuť na čokoládu, ta vám udělá radost jen do doby, kdy se postavíte na váhu – lepším řešením je zelenina nebo ovoce.
Vitamíny, které jsou v tomto období důležité a mohou vyřešit váš problém. V této době se zásobte vitamínem B6 a hořčíkem. Vhodným zdrojem vitamínu B6 jsou ryby, játra, fazole, výtažek z droždí, rajský protlak a také banány.
Hořčík získáte z müsli, ovesných vloček, sušeného ovoce a nízkotučného mléka. Obojí se vyskytuje v hojném množství v celozrnném pečivu, mangu a ořechách.
Pokud před menstruací přiberete na váze, máte pocit plnosti a nepříjemného napětí v prsech přidejte k těmto vitamínům ještě vitamín E, který se vyskytuje ve slunečnicovém oleji, olivovém oleji a tresčích játrech. Dále tento vitamín najdete především v mořských rybách lososu a tuňáku. Také ořechy, špenát, avokádo, ostružiny jsou cenným zdrojem tohoto vitamínu.
Trápí-li vás před menstruací pocit vyčerpání a máte nezvladatelné chuť na sladké, přidejte chrom, který je obsažen v žitném pečivu, telecích játrech, vejcích, paprikách a bramborách. Trpíte li nespavostí, potřebujete více vitamínu C. Získáte ho z černého rybízu, petržele, jahod, paprik, červeného zelí. Také je dobré omezit sůl a slaná jídla.
Kdo má rád kávu, měl by jí v těchto dnech nahradit bylinkovými čaji. Můžete pít heřmánek, pozor na alergii, kterou vyvolává tato bylina. Dále to může být kopřiva nebo také pampeliška.
V tomto období naše nálada zakolísá, ale přiměřenou tělesnou aktivitou a zdravou stravou se nám podaří překlenout toto období v životě ženy.
Čtěte také:
Prolaktin v roli ředitele měsíčního cyklu
Vložky a tampony - společníci nebo protivníci?
Zdravá a ekologická menstruace s látkovými vložkami
Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz