Vykoupat se ve slané mořské vodě staré několik milionů let? Nic nemožného. Přitom není třeba jezdit daleko, třeba až k Mrtvému moři! A už vůbec není nutné pořizovat si stroj času. Tahle zázračná voda se nachází jen několik kilometrů od Ostravy, a zajet si tam můžete kdykoliv. Nově i jen na pár hodin třeba o víkendu. Stačí zajet do Klimkovic.
Lázně Sanatoria Klimkovice se nacházejí v krásném přírodním prostředí v oblasti mezi dvěma moravskými pohořími, na úpatí Nízkého Jeseníku a současně na dohled od Beskyd.
Díky slunečné lokalitě obklopené nádhernými lesy jsou lázně vyhledávány jako lokalita příjemného odpočinku a relaxace, ale především jako místo k léčení. A v poslední době plné leteckých neštěstí a přímořských výbuchů také stále častěji jako místo ke strávení příjemné tuzemské dovolené. Třetihorní mořská voda se totiž dodnes vyskytuje – i když jen ojediněle – v oblastech černouhelných ložisek. A těch je, jak známo, na severu Moravy a ve Slezsku dostatek.
Základem zdejší lázeňské léčby je třetihorní jodobromová vysoce koncentrovaná solanka. Ta se používá především k léčbě pohybového ústrojí, neurologických nemocí, roztroušené sklerózy, gynekologických a cévních onemocnění. Voda tu má totiž vysoký obsah jodu, bromu a ostatních minerálních látek s vynikajícími účinky na lidský organismus. Obsah jódu v průměru 900 krát převyšuje běžnou mořskou vodu a obsah ostatních minerálních látek je téměř dvojnásobný.
Výskyt zdrojů fosilních vod je spojen s oblastmi uhelných ložisek Ostravska. Tady, v písčitých slojích, vytvořených bouřlivým pohybem zemských vrstev, byla zakonzervována voda pravěkého moře, které se zde vyskytovalo před 6,5 až 11 miliony let.
Někdy na přelomu 50. a 60. let minulého století se konal po celém Ostravském kamenouhelném revíru rozsáhlý geologický průzkum. Při něm bylo v prostoru Jistebník – Polanka – Stará Bělá provedeno několik průzkumných vrtů. Tady by balneologové asi žádný zázrak neočekávali, ale najednou při těchto vrtech zcela nečekaně z hloubky 300 až 400 metrů vytryskla voda. Rozbor ukázal, že obsahuje velké množství minerálů, především jódu a brómu, v množství až 52 miligramů na jeden litr, což je největší množství v Evropě.
Voda je třetihorního původu a zůstala tu po ty dlouhé věky, protože v tomto údolí probíhala silná tektonická horotvorná činnost karpatského vrásnění. A v této době vyplňovaly oblasti karpatských předhlubní mohutné sedimenty miocénního moře, silně prosycené mořskou vodou. Tyto sedimenty byly později překryty jílovitými nepropustnými vrstvami a dalšími nánosy, takže dnes tvoří v hloubkách více než 200 metrů pásmo takzvaného dendritu, souvrství písků a štěrků, mocně nasycených mořskou vodou s vysokým obsahem chloridů a vysokou koncentrací jódu a brómu. Takže pak už jen stačilo v tomto zázračném místě postavit lázně.
Solanka je v Klimkovicích čerpána z hloubky 400 - 500 metrů. Voda je po vyčerpání ukládána do jímek, v nichž ještě dva až tři týdny takzvaně dozrává. Systémem potrubí je pak přiváděna do lázní, kde se ohřívá na teplotu 36°C. V téhle teplotě pak slouží ke koupelím, inhalacím a zábalům. To ale není vše, co mohou pacienti v lázních vyzkoušet. K dispozici tu jsou i bylinkové či perličkové koupele, specialitou je pak energetická pyramida, příjemným zážitkem nejrůznější masáže a třešničkou na dortu sportovní nabídky v čele s tenisem, minigolfem či jízdou na kolech.
Mineralizace mořské vody
Rudé moře - 42 g/l
Středozemní moře - 38 g/l
Černé moře - 19 g/l
Baltické moře - 4 g/l
Jodobromová solanka (třetihorní moře) - 54 g/l
Prvek / Ionty v mg/l
I - / 37,02
Br - / 131,46
Ba ++ / 27,6
Sr ++ / 32,5
Cl - / 26519,85
Na + / 13090
Mg ++ / 868,3
Ca ++ / 859,7
MUDR. Svatopluk Svoboda
Chytrá Žena.cz