Například Priessnitzovy zábaly jako mimořádně jednoduchá a přitom velmi účinná léčebná metoda vznikla už před dvěma sty lety v prvním vodoléčebném sanatoriu na světě – v Jeseníku. Právě v těchto dávných dobách tu působil místní podivín, samouk a léčitel Vincenz Priessnitz. „Není to chlad, který léčí, ale teplo chladem vyvolané,“ charakterizoval tuto jednoduchou, leč geniální metodu sám Priessnitz.
Sám Vincenz Priessnitz svými zábaly léčil nejprve sám sebe a v některých případech dokonce i lesní zvěř, která ve zdejších lesích občas přišla k nějakému tomu úrazu. Nejprve jesenického podivína nikdo nebral moc vážně, ale když se časem dostavily úspěchy, rozkřiklo se to po celé Moravě a postupně i po celém mocnářství.
Nejprve si Priessnitzem vybudované lázně oblíbili místní či lidé z okolí, ale postupně sem začala jezdit i vídeňská šlechta na takzvané kočárové cesty. Všichni do jednoho sem putovali za obdivuhodným mužem, který léčil jen pramenitou vodou, mokrými a suchými zábaly a pohybem. A časem se k metodě Priessnitzových zábalů přiřadily i další. Třeba skotské střiky. Pro lidi běžně nepříjemné střídání teplé a chladné vody prožívá v posledních měsících svoji renesanci a je pacienty hojně vyhledáváno. Stejně jako další klasické Priessnitzovy procedury: koupele horních a dolních končetin, jednofázová a dvoufázová pololázeň, střídavé nožní koupele, Priessnitzova pohybová terapie v podobě kombinace severské chůze, speciálního cvičení v přírodě a přírodních koupelí horních a dolních končetin.
Účinky vody tady – v Jeseníkách – mohl zkoušet dle libosti. Vody je totiž v jesenických horách na lázeňské procedury opravdu dost a dost. Jen v okolí lázní totiž najdete osmdesát léčebných pramenů. Tedy víc, než například ve světoznámých Karlových Varech.
Dnes se díky Priessnitzovým metodám léčí především nemoci oběhového ústrojí, tuberkulózní nemoci dýchacího ústrojí, nemoci z poruch výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, duševní poruchy, ženské nemoci a kožní nemoci. Ozdravné pobyty nejsou jen o moderní lékařské vědě, ale hlavně o zdravém způsobu života.
Kdo si na vlastní kůži vyzkoušel v Jeseníku zábaly Vincenze Priessnitze? Jedním z prvních byl ruský spisovatel Nikolav Vasiljevič Gogol, a pak další, například herec Oldřich Nový, houslista Václav Hudeček, herec Ladislav Chudík, spisovatelka Marie Majerová, herečka Carmen Mayerová, evropská miss Monika Žídková či třeba Miloš Kopecký, sjezdař Ondřej bank a kapely MIG 21, Olympic a Kryštof.
dr. Jaromír Pohan
Chytrá Žena.cz
Chytrá Žena.cz