Když už zranění, tak radši o prázdninách
Předmětem zájmu se stalo poranění sliznice v ústní dutině. 65 dobrovolníkům z řad studentů zubního lékařství byly v místní anestezii vytvořeny dvě malé ranky na tvrdém patře. Dále byla sledována rychlost jejich zhojení, a to za dvou odlišných okolností. První skupina studentů zrovna procházela psychicky náročným zkouškovým obdobím, zatímco ta druhá si užívala letních prázdnin. U stresovaných studentů se rány hojily o 20 % pomaleji a aktivita zánětu ve sliznici byla znatelně vyšší než u těch, kteří byli v duševní pohodě.
Naplánujte si operaci na pohodové období
Je nutné si uvědomit podstatnou skutečnost, a to že čím později se rána uzavře, tím spíše se zkomplikuje případnou infekcí. To může být nebezpečné především u ran operačních. Proto se ukazuje, že je vhodné plánovat chirurgický výkon na období jinak psychicky nezatěžující. Rovněž nejrůznější relaxační techniky mohou zmírnit stres před operací a po ní, čímž lze hojení příznivě ovlivnit.
Jak na sliznici, tak na kůži
I když bylo zkoumání zaměřeno na sliznici dutiny ústní, lze předpokládat, že podobně bude na psychice záviset i hojení ran na sliznicích jiných, například v trávicím či močopohlavním traktu. Co se týče poranění kůže, studie s podobným výsledkem byly provedeny na univerzitě v Ohiu. Sledováno bylo 36 žen s malou ránou na ruce, kdy polovina z nich pečovala o vážně nemocné příbuzné. A právě této polovině se zranění hojilo o devět dní déle.Chcete-li mít ránu vyhojenou co nejdříve, raději se vyhněte
sebemenšímu stresu. A pokud je to jen trochu možné, vyhýbejte se mu i
nadále. Protože hojení není to jediné, co může nespokojená duše pořádně
zkomplikovat!
Zdroj: Hojení-ran.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz