Dožívá se stáří až 150 let. Mladé větvičky jsou hnědé, pokryté lepkavými bradavičkami. Bříza začíná kvést v patnáctém roce života a to od dubna do května. Je velice odolná a nenáročná, vyžaduje akorát dostatek světla. Tato bylina je příjemně aromatická a chutná jemně hořce. Z břízy užíváme kůru, listy a pupeny. Bříza pročišťuje ledviny, prospívá vlasům i trávení.
Sběr, sušení a skladování
Březové pupeny sbíráme na jaře ze starších stromů ještě před vypučením, tedy v dubnu. Nejlépe však je, když je odřezáváme spolu s větvičkami ze stromů poražených při zimním kácení. Sušíme je v dobře větrané a suché místnosti, třeba na půdě. K sušení použijeme starší papírovou krabici, nebo savý papír. Pupeny před sušením nepereme. Při sušení nesmíme zapomínat na časté obracení a provzdušnění. Bylinku sušíme ve stínu při teplotě do 30°C. Po sušení poupata rozemeleme nebo rozdrtíme a skladujeme v tmavých lahvích. Suchá poupata mají při mletí příjemnou vůni a štiplavou chuť.
Léčivé účinky březových pupenů
Březové pupeny léčí zánět a odvápnění kostí. Mají příznivý vliv na zažívací potíže, jaterní funkce, slezinu, slinivku břišní a vylučování žluče. Podporují správnou činnost ledvin. Jsou také účinné při nepravidelné menstruaci. Celkově posilují imunitu.
Tinktura z březových pupenů
Z březových pupenů se dělají lihové tinktury, které mají léčivé účinky. Připravíme si ji jednoduše; do tmavé láhve nasypeme 50 g drtě pupenů a zalijeme 0,5 l čistého destilátu. Láhev pořádně uzavřeme, necháme 4 týdny louhovat při pokojové teplotě, nesmíme zapomenout pravidelně tinkturu protřepávat.
Pupeny se používají suché, rozemleté, ale také čerstvé, ještě nerozvité.
Nálev z čerstvých pupenů
Jednu kávovou lžičku rozdrcených pupenů zalijeme šálkem vroucí vody, necháme vylouhovat a používáme na potírání stárnoucí pleti a šíje. Také se používá na potírání při akné, různých menších kožních poraněních a proleženin.
Účinky březových pupenů na zdraví znaly už naše babičky. Užívají se i dnes při léčbě různých nemocí.
Marta – čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz