Jak vyfouknout velikonoční vajíčkoJak vyfouknout velikonoční vajíčko Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty Beran - roční horoskop na rok 2025Beran - roční horoskop na rok 2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 03.04. 2025
Dnes má svátek Richard
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Zelenina jako lék - Brambory

29. 11. 2010 | Nemoci

Ačkoliv brambory vnímáme jako jednu ze základních potravin, jsou z historického hlediska na evropském kontinentu poměrně mladou plodinou. Přestože Inkové je v jihoamerických Andách pěstovali již před více než dvěma tisíci lety, dovezli je do Evropy španělští kolonizátoři jako okrasnou kuriozitu, jejímiž květy si šlechtičny zdobily paruky. Teprve v 18. a 19. století se brambory masově rozšířily a začaly se ve velkém pěstovat.

Brambory obsahují většinu minerálních látek a stopových prvků. Nejdůležitější je vysoký obsah draslíku, nezanedbatelné množství vitamínů skupiny B i vitamínu C (cca 20 mg/100 g). Nejvíce cenných látek se ukrývá těsně pod slupkou. Vhodnější je tedy připravovat brambory ve slupce, kterou lze u raných brambor bez obav konzumovat. Oškrábané brambory se mají vařit v minimálním množství vody nebo v páře, aby se co nejvíce omezilo vyplavení cenných živin.
Léčivý potenciál brambor lze vyvodit právě z vysokého obsahu draslíku, který se podílí na regulaci vodního hospodaření organismu. zelenina-jako-lek-bramboryBrambory jsou téměř povinnou součástí diuretických diet při onemocněních srdce a ledvin, kdy spolu s vodou vyplavují z těla i škodlivé látky. Častější zařazování brambor do jídelníčku lze doporučit i lidem, kteří trpí vysokým krevním tlakem. Zácpy jsou velmi častou potíží, se kterou by si mohly poradit syrové brambory – účinné a velmi jemné projímadlo. Při zánětech žaludku pomáhá čtyřikrát denně podávaná šťáva ze syrových brambor v dávkách po 50 ml; hojení povzbuzuje v bramborách obsažený alantoin. Jedinou známou kontraindikací při podávání syrových brambor je prasklý žaludeční vřed.
Obklad z čerstvě rozdrcených syrových brambor se používá při léčbě některých ekzémů. Přestože bramborová nať je toxická, používají se odvary z ní na koupele při revmatických potížích rukou a nohou, ve směsi jednoho dílu bramborové natě a tří dílů mařinky vonné pak pro sedací koupele při počínajících hemoroidech.


VYZKOUŠEJTE:
Při úporných zánětech horních cest dýchacích se doporučuje vařit brambory ve slupce spolu s petrželí a inhalovat vystupující páru.

Zdroj:DTEST

Hanka
ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Zdravím všechny,
můj přítel je může snídat,obědvat,večeřet
když neni chleba tak si uvaří pár brambor a je spokojený,to mám čtěstí
Obrázek uživatelky
profil
já brambory miluji Smajlík a tak mě těší, že se vlastně i zdravě stravuji SmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
díky za info....manžel srdce, oba tlak...takže brambory od rána do večeraSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
U nás se jedí často.Manžel nemusí knedlíky.A to jsem ani nevěděla jak jsou zdravé.
Obrázek uživatelky
profil
Díky za radySmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles