Ačkoliv brambory vnímáme jako jednu ze základních potravin, jsou z historického hlediska na evropském kontinentu poměrně mladou plodinou. Přestože Inkové je v jihoamerických Andách pěstovali již před více než dvěma tisíci lety, dovezli je do Evropy španělští kolonizátoři jako okrasnou kuriozitu, jejímiž květy si šlechtičny zdobily paruky. Teprve v 18. a 19. století se brambory masově rozšířily a začaly se ve velkém pěstovat.
Brambory obsahují většinu minerálních látek a stopových prvků. Nejdůležitější je vysoký obsah draslíku, nezanedbatelné množství vitamínů skupiny B i vitamínu C (cca 20 mg/100 g). Nejvíce cenných látek se ukrývá těsně pod slupkou. Vhodnější je tedy připravovat brambory ve slupce, kterou lze u raných brambor bez obav konzumovat. Oškrábané brambory se mají vařit v minimálním množství vody nebo v páře, aby se co nejvíce omezilo vyplavení cenných živin.
Léčivý potenciál brambor lze vyvodit právě z vysokého obsahu draslíku, který se podílí na regulaci vodního hospodaření organismu. Brambory jsou téměř povinnou součástí diuretických diet při onemocněních srdce a ledvin, kdy spolu s vodou vyplavují z těla i škodlivé látky. Častější zařazování brambor do jídelníčku lze doporučit i lidem, kteří trpí vysokým krevním tlakem. Zácpy jsou velmi častou potíží, se kterou by si mohly poradit syrové brambory – účinné a velmi jemné projímadlo. Při zánětech žaludku pomáhá čtyřikrát denně podávaná šťáva ze syrových brambor v dávkách po 50 ml; hojení povzbuzuje v bramborách obsažený alantoin. Jedinou známou kontraindikací při podávání syrových brambor je prasklý žaludeční vřed.
Obklad z čerstvě rozdrcených syrových brambor se používá při léčbě některých ekzémů. Přestože bramborová nať je toxická, používají se odvary z ní na koupele při revmatických potížích rukou a nohou, ve směsi jednoho dílu bramborové natě a tří dílů mařinky vonné pak pro sedací koupele při počínajících hemoroidech.
VYZKOUŠEJTE:
Při úporných zánětech horních cest dýchacích se doporučuje vařit brambory ve slupce spolu s petrželí a inhalovat vystupující páru.
Zdroj:DTEST
Hanka
ChytráŽena.cz