Zástupce brukvovitých rostlin byl do podoby, kterou známe dnes, poměrně dlouze šlechtěn. Jeho předek – pompejská brukev – měl stonek jen nepatrně zesílený. Kedlubny jsou ideální potravinou na jednu z nejrozšířenějších chorob současné civilizace: obezitu. Obsahují minimum kalorií a zároveň velké množství rozpustné i nerozpustné vlákniny. Ta vede ke snižování hladiny cholesterolu, který obezitu doprovází, a ke zlepšení činnosti a průchodnosti zažívacího traktu.
V kedlubnách je i látka, která přispívá k vylučování žluče. Kedlubny obsahují velké množství vitamínu C a cenný selen, takže zejména první jarní plody pomáhají zvyšovat imunitu organismu.
Kedlubnové listy většinou končí v koši, což je ovšem škoda, protože obsahují mnohem více vitamínu C, vápníku, draslíku a železa než samotná bulva. Neváhejte tedy a přidejte mladé listy třeba do salátu nebo polévky.
Kedlubna je příbuznou brokolice, takže jistě nepřekvapí, že jako většina zelených druhů zelenin má i preventivní protirakovinné účinky, zejména proti nádorům dělohy a prostaty. V kedlubnách jsou obsažené i látky, které regulují hladinu hormonů, takže vykazují jisté léčivé vlastnosti při nepravidelné menstruaci a menstruačních bolestech. Minerálie v kedlubnách posilují krvetvorbu, přispívají k dobrému stavu pokožky, nehtů a vlasů.
Starším a dřevnatějším plodům by se měli vyhnout jen lidé, které sužuje zánět žaludku a dvanáctníku.
VYZKOUŠEJTE:
Před očekávanou velkou psychickou zátěží týdenní preventivní kedlubnovou kúru. Konzumace jedné syrové kedlubny denně by měla vyladit organismus tak, aby stres posléze lépe snášel.
Zdroj: DTEST
Hanka
ChytráŽena.cz