U nás nepříliš známá listová zelenina, botanicky příbuzná řepě, také pochází ze Středomoří.
Pěstovali ji už před 9000 lety ve starověkém Babylonu. Přestože se pěstuje i v našich klimatických podmínkách velmi snadno, brání jeho rozšíření fakt, že po utržení velmi rychle uvadá a tím ztrácí pro velké obchodní řetězce na zajímavosti.
Čeští zahrádkáři ho ale mohou pěstovat v mnoha barevných odrůdách. Od základní se zelenými listy a bílým řapíkem, přes variantu s řapíkem žlutým nebo oranžovým, k té s nachovými listy a červeným řapíkem. Mangold spolehlivě vzchází a od začátku léta do pozdního podzimu lze z rostlin, které jsou ozdobou zeleninového záhonu, odlamovat podle potřeby jednotlivé listy, protože rostlina stále obrůstá.
Listy mangoldu lze v kuchyni použít jako náhradu za špenát. Řapíky, které se tepelně upravují o něco déle než listy, mají kuchyňské využití ještě mnohem širší. Veškerá listová zelenina je pro správné fungování lidského organismu nepostradatelná; mangold tak může být zajímavou alternativou nejen ke špenátu, ale i kapustě nebo salátu. Mangold je jako jiné listové zeleniny cenný velmi vysokým obsahem základních minerálních prvků: vápníku, železa a hořčíku.
Vápník je důležitý prvek pro stavbu kostí a zubů, hořčík pro srdeční a svalovou činnost, železo pro tvorbu krve a buněčné dýchání. Karotenoidy, které chrání buňky a sliznice, obsahuje mangold také ve zvýšeném množství. Kombinace hořčíku, vitamínu C a řady sacharidů dělá z mangoldu ideální potravinu pro mozek. Ten nejen povzbudí, ale zároveň zvýší schopnost koncentrace, zažene mentální únavu a nervozitu. Vláknina mangoldu na sebe nejen váže škodlivé a tukové látky, ale zároveň i urychluje cestu potravy zažívacím traktem, takže snižuje možnost, že by zde začala kvasit nebo hnít. Pro všechny tyto vlastnosti stojí za to zkusit mangold pěstovat. Pro běžnou rodinu bohatě stačí dvě rostliny, které nezaberou téměř žádné místo.
VYZKOUŠEJTE:
Připravit mangold podobně, jako se připravuje špenát. Stejně jako on ale obsahuje kyselinu šťavelovou, která brání zužitkování cenného vápníku. Proto je dobré ji neutralizovat přidáním smetany.
Hanka
ChytráŽena.cz
Zdroj: DTEST