Strava má vliv na naše fyzické i duševní zdraví. Málokdo z nás je celý den v dobré náladě, což je přirozené, že se nás tu a tam zmocní horší nálada. Deprese a jiné poruchy však nejsou vždy jen jednou z forem špatné nálady. Pocity beznaděje, pesimismus, smutek – to jsou příznaky deprese. Deprese úzce souvisí s tím, co jíme.
Lidé trpící depresemi často ztrácejí chuť k jídlu, hlad zahánějí pochutinami s malou výživovou hodnotou. Pokud se cítíme deprimovaní, měli bychom usilovat o jídelníček s vyváženým obsahem živin. Vitamíny skupiny B doplníme konzumací ryb, vajec, ořechů, sójových bobů a banánů. Vitamín C zvýšíme příjmem čerstvého ovoce a zeleniny. Mezi vynikající zdroje patří citrusové plody, jahody, kiwi, černý rybíz a paprika. Také nedostatek železa může vést k depresi. Na železo jsou bohaté potraviny jako např. červené fazole, červené maso, cizrna, celozrnné produkty, ořechy, luštěniny a zelená listová zelenina. Dalšími minerály, které snižují sklon k depresím, patří selen, zinek, hořčík, mangan, mastné kyseliny omega-3. Za vyzkoušení stojí např. denně zkonzumovat dva zralé banány, místo olejnatých ryb se doporučuje polknout denně lžičku rybího oleje.
Také jeden para ořech denně zlepší náladu, při vaření používat chilli papričky. To určitě prospěje mnohem více, než tučné sladkosti a přeslazené sušenky, které rychle zvednou hladinu cukru v krvi, ale tato rovnováha rychle klesne a ocitneme se v hlubší depresi než dříve. Nadměrná konzumace alkoholu, cigaret a kofeinu odebírají organismus o tyto živiny. Jíst bychom měli pravidelně a malé porce a zvýšit příjem tekutin. Významnou roli při léčbě úzkostných stavů hraje pití zeleného čaje, čaje z třezalky tečkované, který má prokazatelný vliv na úzkostné stavy, kozlík lekářský, která se používá při léčbě nespavosti. Je prokazatelné, že pokud je někdo v depresi, prospěje mu cvičení. Alespoň třikrát týdně půl hodiny ve volném tempu cvičit dodá tělu energii.
Lidé, kteří pravidelně cvičí, bývají mnohem spokojenější než ti, co mají pohybu málo. Proti depresi nejlépe působí jízda na kole, plavání, běh na lyžích, tenis, aerobik, také prospívá svěží procházka nebo chůze do schodů. Někteří lidé trpí tzv. sezónní poruchou nálady, hlavně v zimním období. Zimní den zalitý sluncem je třeba využít co nejvíce, např. rychle si zaběhat se čtyřnohým přítelem. Při léčbě depresí se doporučuje i aromaterapie.
Několik kapek esenciálního oleje do koupele pomůže uvolnit svalové napětí a zároveň povzbudí tělo i ducha. Pro klidnou atmosféru můžeme kápnout olej do misky aromalampy. Vhodné je vyzkoušet aromaterapeutickou masáž nebo reflexní masáž. Pokud máme pocit, že náš jídelníček není úplný, můžeme jej doplnit užíváním doplňků s obsahem multivitamínů nebo minerálních látek. Důležité je i pozitivní myšlení, pokud však s léčbou vlastními silami neuspějeme, můžeme se obrátit na profesionálního poradce, který nám pomůže znovu získat ztracený optimismus.
Vilka - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz