Virová hepatitida A je nejčastěji se objevující a nejméně závažný typ ze všech žloutenek (virových hepatitid). Jedná se o nakažlivé a velice nepříjemné onemocnění, takže pokud je někomu tato nemoc diagnostikována, je povinen se léčit na uzavřeném infekčním oddělení až do doby, kdy přestane být nakažlivý.
Hepatitidě A se také někdy říká nemoc špinavých rukou, protože nákaza v podobě virů se přenáší tzv. fekálně-orální cestou. Tento termín lze téměř doslovně přeložit, jako "výkaly–ústa", protože zdrojem infekce je často stolice nakaženého člověka a následně vše, co jí bylo kontaminováno.
Zrádná může být tramvaj i toaleta
Viry hepatitidy A jsou navíc velmi odolné, přežívají jak ve vodě, tak i v potravinách, a vyskytují se na místech, kde se pohybuje hodně lidí. Nakazit se tak lze například na veřejných WC i ve veřejných dopravních prostředcích. V autobusech a tramvajích se navíc lze nakazit kdykoliv. Díky klimatizaci a topení má vir velmi dobré podmínky k životu, a tak dokáže člověku znepříjemnit život v létě i v zimě.
Nejrizikovější je sice léto…
Největší riziko nákazy představuje léto. Vzhledem k tomu, že viru hepatitidy A se velmi dobře daří ve vodě, lze se nakazit například prostřednictvím nápojů, u nichž neznáme původ vody, kostky ledu, zmrzliny, neumytého ovoce nebo jídla v restauraci. Proto se obvykle stává, že si žloutenku typu A přivezou turisté jako nechtěný suvenýr z dovolené v lokalitách, kde jsou hygienické standardy nižší než u nás. Častá je nákaza při cestě do zahraničí, zvláště do zemí jižní Afriky, Ameriky, Asie a východní Evropy.
… v ČR ale vede podzim!
V České republice je ale velmi vysoký nárůst žloutenky
A zaznamenáván tradičně v podzimním období. Je to dáváno do souvislosti
s nástupem dětí zpět do škol a školek, kdy děti, zvyklé na volnost
o prázdninách, nekladou na dodržování hygienických návyků zvláštní
důraz. Proto je důležité nechat děti před nástupem do školky očkovat,
nejlépe pak s první dávkou v jarních měsících.
Zdroj: Virová-hepatitida.cz
Mirka Bali
ChytráŽena.cz