Bolest a otoky nohou jsou častými potížemi při dlouhém sezení v práci, ale i při cestování autobusem, vlakem či letadlem. Větším nebezpečím je však možnost vzniku trombózy.
Znáte míru rizika,
které hrozí právě vám?
Lehké riziko
- každé déletrvající stání nebo sezení
Střední riziko
týká se vás, pokud splňujete nejméně dva z následujících faktorů:
- věk nad 40 let
- kuřák (kuřačka)
- srdeční nebo dýchací potíže
- křečové žíly
- užíváte hormonální antikoncepci nebo hormonální substituční léčbu
- nadváha
Vysoké riziko
platí-li pro Vás:
- prodělal(a) jste již trombózu
- máte končetinu v dlaze či ortéze
- v rodině byl výskyt trombózy
- v nedávné době jste byl(a) operován(a)
- trpíte zhoubným nádorem
Nejlepší prevence vzniku křečových žil?
Dokonalá prevence vzniku křečových žil je prakticky nemožná. Je to dáno právě genetickou dispozicí a hormonálními vlivy. Co však do značné míry ovlivnit můžete, jsou pocity únavy a těžkých nohou.Vzhledem k tomu, že nejsme zatím schopni ovlivnit vrozenou poruchu žilní stěny, která vede ke vzniku varixů, doporučujeme osobám, jejichž rodiče mají varixy, volbu zaměstnání, při němž nemusí dlouho stát, dále doporučujeme cvičení a pravidelný pohyb.
Hlavní zásadou prevence křečových žil však je podpora svalové pumpy Vašich dolních končetin. Spočívá v pravidelném pohybu. Měli byste se vyvarovat dlouhému stání nebo sezení a dávání nohy přes nohu. Vhodné je chodit na procházky, běhat nebo cvičit. Doporučuje se cvičit speciální gymnastiku s nohama zdviženýma do výše. V lehu na zádech udělejte svíčku, ohýbejte prsty na nohou nebo napodobujte jízdu na kole. Sprchujte si dolní končetiny střídavě teplou a studenou vodou a poté si je masírujte. Vaše oslabené svalstvo mohou podpořit speciální stahovací punčochy.
Velmi důležité je snížit tělesnou hmotnost a udržovat ji
v optimálním rozmezí.
Zdroj: Křečové-Žíly.cz
Notburga
ChytráŽena.cz