Biozemědělci nám přinášejí řadu výhod
Vezměte si do ruky
biojablko. Tak, a nyní si vezměte konvenční jablko. Jistě, biojablko
pravděpodobně stálo trošku více, ale v čem spočívá opravdový rozdíl? Kde
je ona přidaná hodnota biopotravin?
Když si kupujete biopotraviny, platíte za usilovnou práci, která je nezbytná, aby ekologičtí zemědělci produkovali bez používání jedovatých pesticidů a umělých hnojiv a bioprodukty dodali do vaší prodejny čerstvé, bez použití chemických konzervačních látek. Plus, výroba biopotravin je důsledně kontrolována, takže značka BIO na kupované biopotravině vám dává jistotu, že splňuje všechna přísná pravidla. A to jistě za ty peníze stojí!
Za značkou BIO je ale
mnohem více. Můžete si být jisti, že farma i výrobní linka, kterou biopotravina
prošla, než skončila na vašem stole, je certifikována a každým rokem
kontrolována. Ekologičtí zemědělci dělají vše pro to, aby chovaným zvířatům
poskytli co nejpřirozenější podmínky pro jejich život. Nezapomínají ale ani na
divoká zvířata, žijící na polích a v jejich okolí. Pro ně jsou budovány
různé formy ochrany, aby se co nejvíce podpořila druhová pestrost. Doufejme, že
jednou budou všechny potraviny produkovány s takovou péčí.
Zakousněte se do toho jablka. Pokud si vyberete bio, můžete kousat s důvěrou.
Biopotraviny
dětem. Stojí to za to!
Před několika lety dělali američtí vědci pokus. Možná jste o něm slyšeli, možná ne. Takže takto probíhal: po pět dní jedna skupina dětí jedna konvenční ovoce a zeleninu. Druhá skupina dětí jedla jen bioovoce a biozeleninu. U skupiny dětí, která jedla konvenční potraviny, naměřili vědci v jejich vzorcích moči zbytky pesticidů. Děti, které jedly biopotravin? Úplně čisté.
Ekologičtí zemědělci se obejdou bez chemie
Při používání pesticidů a syntetických hnojiv se často stává, že jejich značná část skončí v ovzduší, v půdě či řece – dokonce i ve zdrojích pitné vody. Ekologičtí zemědělci ale místo chemie používají střídání plodin a starají se o půdní úrodnost. Chrání tak půdu jako zdroj zdravých potravin pro další generace.
Biozemědělci musejí navíc o všech postupech vést podrobnou evidenci. Koho by to bavilo? Každý rok ale na farmu přichází inspektor kontrolní organizace a zemědělec mu musí prokázat, že dělá vše v souladu s přísnými pravidly. Ekologičtí zemědělci se snaží o udržování a zlepšování půdní úrodnosti a na svých pozemcích chrání a podporují biologickou různorodost.
Zkrátka, nemusíte se stát aktivním ekologem, abyste chránili přírodu. Jen si uvědomte, že každá koruna, kterou utratíte za biopotraviny, je koruna, která pomáhá ekologickým zemědělcům produkovat zdravé potraviny bez pomocí chemických „berliček“.
Uvařte si chutný biopokrm
Přijít utahaná z práce a ještě stihnout uvařit zdravou večeři může být často nad lidské (ženské) síly. Máme pro vás ale dobrou zprávu. Věděla jste, že biopotraviny nesmějí ze zákona obsahovat umělá barviva, ochucovadla a další přídatné látky, nesmějí být ionizovány a nesmějí obsahovat žádné geneticky upravené organizmy? Takže, do trouby s biopizzou! Na špagety udělejte omáčku z biorajčat, plných antioxidantů. Pochutnejte si na sýru, vyrobeném z mléka krav, které se pásly na opravdové trávě. Pro manžela připravte steak z biohovězího – budete koukat, jak bude koukat.
Zdroj, biorecepty a více informací: Měsíc-biopotravin.cz
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz