Při sezení na kancelářské židli a práci na počítači tělo většiny lidí trpí. Dříve či později se začne projevovat bolest, jejímž původcem bývá nesprávné držení těla, při kterém jsou svaly strnulé, nezatěžují se rovnoměrně a postupně dochází k jejich ochabování. Bolestem i dalším zdravotním obtížím lze předejít snadnými cviky s overballem.
Cvičení s pružným míčkem, tzv. overballem, je jednou z nejbezpečnějších forem protahování ztuhlých svalů a posilování. Není fyzicky náročné a nezatěžuje klouby jako jiná cvičení se zátěží. Při pravidelném cvičení s touto pomůckou lze dosáhnout aktivace svalů a snížení obtíží.
Základem cvičení s overballem v kanceláři je podpora správného držení těla při sezení na židli. Jednoduché cviky umožní vnímat svaly a přemýšlet o tom, jestli je posazení přirozené.
Vyvíjením tlaku na overball dochází k protažení hlubokého stabilizačního svalového systému.
Protahují se také svaly, které mají u většiny lidí kancelářských profesí tendenci se zkracovat. Overball umožňuje procivičit i zádové partie, jež společně s břišním svalstvem fixují páteř ve správné poloze.
Zvolte ze cviků ty, které pomáhají napravovat právě vaše obtíže. Věnujte jim tolik času, kolik vaše tělo potřebuje.
První cvik: Protažení krční páteře
Jak na to: Nafouknutý overball držte v obou dlaních za hlavou. S výdechem tlačte hlavou mírně vzhůru do overballu a napřimujte páteř. Netlačte rukama proti hlavě.
Efekt: Nacvičíte správné držení hlavy a aktivujete svaly na zadní straně krku.
Druhý cvik: Uvolnění zápěstí
Jak na to: Ufouknutý overball podložte při práci s počítačem pod hřbet dlaně.
Efekt: Uvolníte napětí v zápěstí během celodenní práce na počítači.
Třetí cvik: Protažení krčních svalů
Jak na to: Nafouknutý overball umístěte mezi hlavu a stěnu. Tlačte hlavou proti míči. Uvolněte ramena, vyhněte se aktivaci trapézového svalu, který vede od páteře směrem k rameni.
Efekt: Aktivujete krční a zádové svaly.
Čtvrtý cvik: Zahřátí svalů
Jak na to: Podávejte si nafouknutý overball z ruky do ruky, kolem těla, před tělem i za tělem. Můžete s ním také kroužit kolem hlavy, pasu nebo kolen.
Efekt: Posílíte svaly celého těla.
Pátý cvik: Protažení hrudní páteře
Jak na to: Podložte si nafouknutý overball zhruba do výše lopatek mezi tělo a opěradlo židle. Střídavě přetáčejte trup do stran. Nesmí se pohnout pánev ani zvedat ramena. Provádějte jen drobný pohyb v oblasti hrudní části páteře.
Efekt: Mobilizujete hrudní část páteře.
Šestý cvik: Posílení mezilopatkových svalů
Jak na to: Nafouknutý overball dejte mezi loket a tělo. S výdechem zatlačte loket k tělu a s nádechem tělo uvolněte.
Efekt: Posílíte především dolní fixátory lopatek.
Sedmý cvik: Posílení břišních svalů
Jak na to: Nafouknutý overball vložte pod bedra a lehce se o něj opřete. S výdechem zvedněte trup do vertikální pozice, s nádechem povolte do mírného opření o overball.
Efekt: Posílíte především břišní svaly.
Osmý cvik: Posílení vzpřimovače páteře
Jak na to: Sedněte si na zem, dejte overball na kolena a plynulým pohybem ho posouvejte po nohou až k jejich špičkám.
Efekt: Posílíte vzpřimovače páteře a svaly na zadní straně stehen.
Devátý cvik: Posílení stabilizačního systému páteře
Jak na to: Sedněte si na nafouknutý overball a udržujte rovnováhu. V základní pozici seďte opření o nohy i ruce. Pánev musí zůstat stabilní. Pro vyšší obtížnost cviku zvedněte nohu, ruku nebo obojí.
Efekt: Posílíte svaly hlubokého stabilizačního systému páteře a břišní svaly.