Na Vintířovu skálu vede pohodlná cesta z parkoviště u chaty Rovina (1,5 km), z níž se nám otvírá výhled do vnitrozemí. Nebo se sem dá dojít po modré a zelené značce z Dobré Vody (1,7 km), osady ležící jihozápadně od Hartmanic. Na úpatí Vintířovy skály je kaplička, na vrchol pak můžeme vystoupat bez potíží díky vytesaným schodům. Vzrostlé stromy sice neumožňují dokonalý výhled, ale je to příjemné místo k oddechu.
V letech 1040-1045 tu pobýval poustevník Vintíř, v německých zemích známý jako Gunther z Niederaltaichu. Jedná se o nejstaršího obyvatele Šumavy, kterého známe jménem. Tento benediktýnský mnich se osvědčil jako prostředník v diplomatických misích mezi českými a německými panovníky. Se svými druhy zřídil stezku spojující Bavorsko a Čechy. Je pochován v břevnovském klášteře.
Dobrá Voda se stala poutním místem, nejprve zde stávala dřevěná, později zděná kaple, nahrazená barokním kostelem. Kostel je jako jediný na světě zasvěcen sv. Vintíři. Poválečné události znamenaly pro Dobrou Vodu, stejně jako pro desítky dalších pohraničních obcí, vystěhování většiny zdejších obyvatel. Zde byl navíc v roce 1952 vyhlášen vojenský újezd Dobrá Voda, takže osada v podstatě zanikla a z kostela se stalo skladiště. Až v 90. letech, po zrušení vojenského újezdu, byl kostel opraven a znovu vysvěcen - stalo se tak v roce 1995 při příležitosti 950 let výročí od smrti sv. Vintíře.
Dnes sem míří kroky zvídavých návštěvníků za opravdovou raritou - je jí skleněný oltář od výtvarnice Vladimíry Tesařové, na němž jsou znázorněny postavy českých a německých světců, včetně sv. Vintíře. Dále zde můžeme obdivovat čtrnáct skleněných zastavení křížové cesty a betlém. Před kostelem je kaplička s léčivým pramenem - odtud současný název obce - Dobrá Voda.
Prohlídku kostela je vhodné spojit s návštěvou Muzea Dr. Šimona Adlera, které je věnováno památce 110 zaniklých židovských komunit na Šumavě. Historik a rabín Dr. Šimon Adler se v Dobré Vodě narodil a v roce 1944 zahynul v koncentračním táboře v Osvětimi. Muzeum vzniklo z iniciativy a za finančního přispění rodiny pana Matytiahu Adlera (syn Dr. Šimona Adlera), obce Hartmanice a Ministerstva kultury ČR.
Za dalšími zajímavostmi se můžeme vydat do nedalekých Hartmanic. Mj. se zde nachází horská synagoga, postavena kolem 1883, jedná se o nejvýše položenou synagogu u nás. Jako většina těchto staveb měla pohnutý osud, za války a po ní zde byla truhlářská dílna a sklad pneumatik armády. Zdevastovaný objekt měl být zbořen, k čemuž díky politickým změnám nedošlo a v novém tisíciletí bylo založeno Občanské sdružení na jeho záchranu. Po zdařilé rekonstrukci byla synagoga v roce 2006 prohlášena kulturní památkou a získala Cenu poroty v soutěži stavba roku 2006. Dnes zde můžete navštívit expozici památníku spolužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě, pořádají se zde koncerty.
Jak vidno, kraj kolem Hartmanic je dalším koutem Šumavy, který určitě stojí za návštěvu.
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz