První expozice byly návštěvníkům zpřístupněny v roce 1972. Celá osada nabízí převážně roubené usedlosti, volně rozptýlené v původním krajinném prostředí nad úvalem řeky Chrudimky. Většina z nich sem byla přenesena z oblasti Ždárských vrchů a Železných hor. Jednotlivé usedlosti dokládají způsob života a hospodaření rolníků od poloviny 19 století do poloviny 20 století.
Prohlídka skanzenu trvá asi hodinu a jsou zde k vidění technické památky na vodní pohon, jako například olejny, stupník na tříslo, stájka s letním výměnkem. Dále jsou tu např. staré zimní sáně, mašinky, traktory i staré secí stroje. Nejvýznamější technickou památkou je ale vodní obilný mlýn, postavený na místě původního veselokopeckého mlýna, který bohužel vyhořel.
Tatínky jistě zaujme vodní pila nebo sekernická dílna, maminky naopak budou obdivovat varnu povidel nebo usedlost z Lezníku, která připomíná také domácké tkalcovství a nebo způsob, jakým se připravovaly pokrmy na otevřeném ohni. Děti jistě budou obdivovat maringotku slavné rodiny Kopeckých, dále hospodářská zvířata jako jsou např. krávy, ovce, kozy, krásný včelín a v neposlední řadě i zvoničku.
Otevírací doba:
duben-říjen
denně mimo pondělí, pokud není státním svátkem, od 9 do 16 hodin.
(Poslední prohlídka s průvodcem v 15 hodin.)
květen-srpen
denně mimo pondělí od 8 do 17 hodin
(Poslední prohlídka s průvodcem v 16 hodin)
září
denně mimo pondělí od 8 do 16 hodin.
(Poslední prohlídka s průvodcem v 15 hodin).
Vstupné: 50,- dospělí, 30,- děti, 150,-rodinné vstupné, 20,-příplatek za fotografování.
Pojedete-li autem, parkoviště je v blízkosti skanzenu. Občerstvit se můžete přímo v areálu nebo hned vedle parkoviště v restauraci U kováře Matěje, kde jsme byli i my.
Přijeďte si do skanzenu na Veselý kopec zavzpomínat, jaké to asi tehdy bylo a určitě nebudete litovat.
iris - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz