O islámu – tedy náboženství muslimů – koluje spousta mýtů a
polopravd. Mnoho zvláště starších lidí si islám ztotožňuje s terorismem (ale
vzpomeňme na terorismus v křesťanských zemích – irskou IRU, baskytskou ETU
a jiné) a absenci práv žen (což v některých oblastech je realitou, nicméně
nemůžeme tak paušalizovat celé náboženství).
V naší země se s „opravdovým“ muslimem setkáme jen výjimečně, proto vlastně o jejich životě ve skutečnosti příliš nevíme. Liší se skutečně tolik od nás – obyvatel křesťanského světa?
Na úvod bychom si měli říct, že islám vyznává přibližně 1 miliarda věřících, tedy jen o málo méně než křesťanství, se kterým má řadu společných témat – například také uznává Ježíše, ale pouze jako jednoho z proroků. Hlavním prorokem islámu se stal Muhamad Ali, Bůh se jmenuje Alláh a svatá kniha Korán. Podobně jako křesťanství i islám se dělí na dvě odnože – sunitský a šiítský (ten je více ortodoxní).
Jak vypadá život muslima? Protkává ho tzv. „5 pilířů“, které musí plnit. Prvním je vyznání víry, dále povinnost almužny pro chudé a minimálně jednou za život pouť do Mekky. Muslimové se modlí 5x denně a to čelem k Mekce a ctí ramadán – postní měsíc (měsíc bez jídla samozřejmě nikdo nevydrží, půst se dodržuje od úsvitu do soumraku a nemusí se ho účastnit těhotné ženy a malé děti).
V islámském světě mají ženy skutečně jiné postavení než v křesťanském (ale popravdě i u nás jsme si na svá práva musely počkat mnoho staletí...). Situace se však liší oblast od oblasti. Tradičně velmi ortodoxní je Írán, naopak například Malajsie přistupuje k ženám téměř stejně jako Evropa. Podřízené postavení žen však v historii mělo své opodstatnění – v poušti a horských oblastech (v nichž většina muslimů žije) neměl jedinec příliš šanci přežít. Vytvářely se tak větší skupiny – rodinné klany založené často na systému harému. Muž však měl povinnost postarat se o všechny jeho členky stejně (koupil-li jedné nové šaty, musely je dostat všechny!) a chránit je i jejich děti.
Islám jako takový – ve své čisté formě – je náboženstvím mírumilovným. Některé pasáže Koránu lze vykládat více způsoby, z čehož může pramenit i neporozumění. Muslimů rychle přibývá zejména kvůli velkému přírůstku obyvatel v Africe, muslimové islám také sami aktivně šíří, ale to dělají povětšinou všichni věřící bez rozdílu víry. Muslimové jsou zkrátka lidé jako my – najdou se mezi nimi poctivci i lumpové, hrdinové i zbabělci, optimisté i bručouni... Když se jim pokusíme trochu více porozumět, možná nás překvapí, kolik toho máme společného!
Agrant - čtenářka
ChytráŽena.cz