Jedna z nejméně oblíbených vět snad v každé domácnosti. “Kéž by tak náš koš byl bezedný,” pomyslí si leckdo. A co když tohle přání není tak docela z říše sci-fi? Umí ho, tedy alespoň částečně, vyplnit malý, ale výkonný kuchyňský pomocník, který se jmenuje drtič odpadu.
Skoro polovinu všeho, co se ocitne v odpadkovém koši, tvoří takzvaný organický odpad. Ten vzniká zejména v kuchyni – patří sem zbytky jídla, slupky od ovoce a zeleniny, skořápky z ořechů a vajec, kosti a spousta dalšího. A právě to je důvodem, proč musíte s odpadky chodit tak často. Obzvlášť v létě se totiž umí připomenout nepříjemným odérem, který se line z koše. Drtič odpadků si s nimi umí rychle poradit.
Jak drtič vypadá a jak funguje?
Když drtič zapnete a nahrnete do jeho hrdla odpad, v drtící komoře se začně otáčet kovový talíř. Odpad dopadá na rotující talíř a odstředivou silou je odhazován na okraj komory, kde jej strouhá prstenec s hrubými stěnami. Odstředivá síla pak drobné kousky společně s vodou vyplaví vodovodním potrubím do kanalizace. Kousky jsou tak malé, že nehrozí ucpání odpadu.
Co se stane, když vám do hrdla drtiče omylem spadne třeba příbor? Drtič se automaticky zastaví díky speciální pojistce proti přehřátí motoru. Když pak předmět odstraníte, stačí pojistku opět zapnout a můžete pokračovat. Nemusíte se bát ani zranění. Přístroj nepoužívá žádné nože ani ostré čepele. Pokud byste náhodou vy nebo vaše děti strčilli prst až do drtící komory, můžete se maximálně trochu strouhnout o hrubé stěny prstence.
Co všechno se dá drtit a co už ne?
Drtit můžete v podstatě všechno, co se v přírodě rozloží. Tedy například brambory a slupky z nich, slupky od ovoce, zeleninu, kousky masa, šlachy, klouby, kuřecí kosti, zbytky a odřezky z ryb, skořápky z ořechů a vajec, staré pečivo i pecky od ovoce. To ale není všechno, drtič zvládne i kávovou sedlinu s filtrem z překapávače, čajové sáčky, ubrousky, párátka, obsah popelníku nebo papírové kapesníky. Zpracování kostí a pecek trvá maximálně deset sekund.
Drtič však naopak nekrmte kovy, sklem, porcelánem, igelitem a plasty, koženými předměty, kameny či slupkami od cibule a kukuřice.
Na českém trhu je k dostání řada modelů pro malé i větší domácnosti. Jejich cena se pohybuje v závislosti na výkonu kolem deseti až patnácti tisíc korun.