Používá se hlavně ve stavebnictví, nábytkářství, řezbářství a je velmi oblíbené ve vodním stavitelství. Spousta českých dubů patří mezi památné stromy. Nacházejí se především v zámeckých zahradách a parcích, kde rostou několik stovek let. Dub patří tradičně mezi léčivé stromy. Z celého stromu se nejvíce používá dubová kůra, která obsahuje nejvíce účinných látek. Dub byl odjakživa symbolem síly a dlouhověkosti. Poskytoval člověku dřevo pro dům a oheň a léky pro jeho zdraví. V dávných dobách byl výborným lékem na mnohé zdravotní potíže. Dříve se kromě dubové kůry používaly k léčbě i dubové listy, ale ty mají nižší obsah účinných látek než kůra.
Z žaludů se vařila tzv. káva, posilující nápoj na pročištění organismu.
Léčivé účinky
Dubová kůra se sbírá na jaře z mladých dubových větví. V lesích se sbírá se souhlasem lesní správy. Kůru podélně nařízneme a postupně odlupujeme. Sušíme ji v tenké vrstvě. Po usušení uložíme do vzduchotěsných uzavíratelných nádob.Používá se hodně ve formě odvaru pro vnější použití. Léčí kožní záněty, ekzémy, rány, které se dlouho hojí, působí protizánětlivě. Tlumí krvácení. Můžeme ji používat jako koupel nebo ve formě obkladů. Je vhodná jako sedací koupel při hemeroidech a poševních výtocích. Přísada do koupele - dvě hrsti dubové kůry necháme 15 minut povařit v 1 l vody. V odvaru se rozpustí léčivé třísloviny.
Čerstvé listy se přikládají na špatně se hojící rány. Pro vnitřní použití se připravuje čaj z dubové kůry. Jedna čajová lžička dubové kůry na 2 dl vody. Pití odvaru pomáhá při průjmech a zánětech trávicího ústrojí. Užívá se také jako protijed při otravách rostlinnými jedy. Při různých zánětech v krku můžete použít kromě odvaru z dubové kůry také kloktadlo ze žaludů. Hrst žaludů se povaří 15 minut v 1 l vody. Necháme vychladnout a přecedíme.
Dub je krásný léčivý strom, který je vyšlechtěn do okrasných zahradních forem. Můžete si ho nasadit na zahrádku a bude vás provázet po celý život.
Marta – čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz