Statné stromy jsou staré několik desítek let. Robustní korunu jírovce tvoří silné větve, obsypané velkými tmavě zelenými listy. Kvete od května do června. Strom je nejkrásnější v době květů, které vypadají jako bílé svíce. Na podzim tvoří strom ostnité plody, které uvnitř skrývají velká semena, kaštany, které jsou velice dekorativní.
Semena jírovce se nekonzumují. Jedlé jsou pouze plody kaštanu setého, který se pěstuje zejména v jižní Evropě. U nás se pěstuje pouze v teplejších oblastech a není tak hojně rozšířený jako jírovec.
Semena jírovce jsou vhodná pro krmení lesní zvěře. Hlavně v zimním období. U dětí jsou oblíbené jako materiál pro výrobu zvířátek.
Kaštan patří mezi léčivé stromy. V lidovém léčitelství je uznávaným bylinným prostředkem na mnoho neduhů. Obsahuje látky, které mají protizánětlivý účinek. Posiluje cévní systém, působí dobře při problémech s křečovými žílami, záněty, hemeroidy. Kaštanové tinktury pomáhají také při revmatu, celulitidě a otocích.
Nejčastěji se sbírá mladá kaštanová kůra a také semena kaštany.
Kaštanová kůra se sbírá brzy zjara. Olupuje se z mladých kaštanových větviček. Sušíme ji v tenké vrstvě. Po usušení uložíme do vzduchotěsných uzavíratelných nádob. Z kůry jírovce můžeme připravit čaj pro vnitřní použití a také tinkturu. Můžeme si připravit také nálev do koupele.
I když se semena jírovce považují za jedovaté, často se používají v lidovém léčitelství. Než začnete tuto bylinku používat, tak se předem poraďte s odborníkem. Ze semen se vyrábí tinktura. Mladé kaštany oloupeme, rozdrtíme a zalijeme v poměru 1:1 čistým alkoholem. Necháme asi 14 dní vyluhovat, občas potřepeme. Před použitím přecedíme. Dáváme 20 kapek do sklenice s vodou.
Léčivá síla jírovce je známá spoustu let, pomáhá posilovat zdraví dospělých.
Marta – čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz