Oříšky vyrůstají ve srostlém zvonkovitém listenci od jednoho do pěti oříšků. Zpočátku jsou žlutozelené, později hnědé. Kvete brzy od února do dubna ještě před vyrašením listů. Roste dobře na okrajích lesů, všude tam, kde je vlhčí půda v křovinách a houštinách. Pěstuje se hlavně na zahradách pro své výborné plody, které jsou cennou pochutinou.
Plody dozrávají koncem léta. Sbíráme je v srpnu nebo v září. Líska obecná patří mezi léčivé stromy. Z lísky obecné sbíráme především listy, v květnu a v červnu, pro své léčivé účinky. Listy obsahují cenné silice a třísloviny. Po nasbírání listy usušíme, pěkně rozložené na suchém a dobře větraném místě. Po usušení uložíme do uzavíratelných nádob. Čaj z listů lísky se používá při křečích trávicího ústrojí a zažívacích problémech, nadýmání a průjmech. Čaj si připravíme z jedné čajové lžičky sušených listů na šálek horké vody. Necháme chvíli vyluhovat, přecedíme a můžeme osladit medem.
Lískové oříšky
Lískové oříšky jsou velmi cennou pochutinou. Obsahují vysoký obsah tuku, jsou výborným zdrojem energie pro všechny věkové skupiny, patří mezi zdravou výživu a jsou výborné pro sportovce. Najdeme v nic celou řadu vitamínů skupiny B, karoteny a dokonce i vitamín C. Cenný je také zdroj stopových prvků draslíku, vápníku, železa, hořčíku a mnoho dalších. Oříšky mohou vyvolat alergii a pro některé lidi jsou těžce stravitelné. Proto si dávejte pozor na jejich konzumaci. Lískové oříšky posilují naši nervovou soustavu, chrání nás proti stresu, zlepšují paměť, fyzickou kondici a také posilují imunitu.Další využití
Lískové oříšky se používají zejména v potravinářství a cukrářství. Lískový olej a listy z lísky se používají při výrobě kosmetických výrobků. Kvalitní a trvanlivé lískové dřevo se využívá v řezbářství, truhlářství a košíkářství. Z dřevěného uhlí lísky se vyrábějí kreslicí úhly. Olej z lískových oříšků se používá v aromaterapii a k masážím. Je také výborný na pleť.Pěstování lísky obecné
Pěstuje se v několika kultivarech. Můžou být převislé nebo s pokroucenými větvemi, liší se také zabarvením listů. Množí se jednoduše semeny, které nasadíme na podzim. Můžeme je také množit řízkováním nebo roubováním.Líska obecná je oblíbený keř, nejen pro své léčivé účinky, ale také pro velmi chutné plody.
Marta – čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz