Kakao
Ten, kdo má rád k snídani kakao, dělá velmi dobře. Kvalitní kakao má barvy ve všech odstínech hnědi, někdy s nádechem červené. Vůně by měla být silná, slabá vůně signalizuje špatné skladování. Typická je také nahořklá chuť, je-li kakao trpké či kyselé, znamená to, že kakaové boby byly přepraženy. Nesmí také obsahovat hrudky, protože ty nás upozorní na to, že se k němu dostala vlhkost a tím je ohrožena jeho kvalita. Složky obsažené v pravém kakau podporují tvorbu serotoninu neboli hormonu dobré nálady. V kakau je také víc povzbuzující látek než v kávě a čaji. Je v něm i řada flavonoidů, které ochraňují srdce a cévy, zlepšuje i hydrataci pokožky a imunitní systém.Když už nás přepadla zvýšená teplota, můžeme zkusit bylinkový čaj, skládající se ze stejných dílů květu heřmánku, lipového květu a tymiánu. Lipový květ podporuje pocení, tymián má antiseptické účinky a heřmánek zklidňuje záněty. Horečku rovněž snižuje čaj z květu bezu černého. Rovněž můžete posílit imunitní systém popíjením jablečného octa, kdy na šálek vody dáváme 1-2 lžičky. Imunitu nám rovněž posílí echinacea. Echinaceový výtažek zakoupíme v lékárně a přidáváme několik kapek podle návodu do nápoje.
Zahřejí nás
V případě zimomřivosti nám mohou pomoci bylinky, které podpoří krevní oběh a stabilní krevní tlak, například schizandra. Silnými antioxidanty jsou také zázvor nebo nápoj z tulsi (svatá bazalka). Proti nepříjemným pocitům zimy působí dobře i indický žen-šen. V zimě bychom měli pít teplejší tekutiny, podpoříme tak tělesnou produkci tepla. Zázvorový čaj s citronem nás také spolehlivě zahřeje.Horký punč, pokud jej máte rádi, vás také zahřeje. Punč pochází z Indie a skládá se z pěti základních surovin: lihovina, cukr, čaj, voda a víno. Do punče přidáváme koření jako je vanilka, skořice, hřebíček, zázvor, ochutíme i pomerančovou a citronovou kůrou. Ovšem v Čechách je zřejmě nejoblíbenějším nápojem "pro zahřátí" grog - rum zalitý vařící vodou.
Česnek je velmi dobré přírodní antibiotikum
Kdo má rád česnečku a cibulačku, je ve výhodě, protože látky v nich obsažené pomáhají utišit bolesti v krku a bojují účinně s infekcí.Pokud už ale jste dospěli do stádia, kdy vám nezbývá nic jiného, než užívat antibiotika předepsaná lékařem, je třeba po jejich úplném využívání obnovit v trávicím ústrojí narušenou rovnováhu. Tady nám pomohou výrobky, obsahující laktobacily, například kefír.
A samozřejmostí je, že pokud jsme už opravdu nemocní a musíme užívat léky, zůstaneme doma v posteli a především se rozhodně vyhneme alkoholu. Alkohol nesmíme pít, pokud užíváme léky, např. antibiotika, léky proti depresím, léky na bolesti a na spaní.
Kacice - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz