Obě onemocnění jsou virové infekce dýchacího ústrojí, které mají cosi společné, ale jinak mnoho odlišného. Nachlazení představuje nejobyčejnější z respiračních onemocnění a mnohem závažnější chřipka se vyznačuje vysokou nakažlivostí.
Co mají společné?
1. vyvolávají je viry (miniaturní mikroorganizmy volně se pohybující v ovzduší), které napadají sliznici dýchacích cest a nepříznivě ovlivňují i buňky imunitního systému
2. neúčinkují na ně antibiotika, ani nezkrátí průběh nemocí
3. k náchylnosti k těmto onemocněním přispívá snížená imunita ze znečištěného životního prostředí, stresu, nedostatku spánku a pohybu, nevyvážené stravy, alkoholu a kouření
4. při oslabení organismu můžou přerůst v zánět průdušek, angínu či zánět srdce, které si již léčbu antibiotiky vyžádají (nejčastější smrtelnou komplikací chřipky je např. bakteriální zápal plic)
Nachlazení
Vyvíjí se postupně a projevuje se ucpaným nosem, kýcháním, rýmou, bolestmi v krku a lehce zvýšenou teplotou. K uzdravení vám postačí obvykle týden. Máte-li v pořádku imunitní systém, mohou vás příznaky trápit jen 3 - 4 dny.
Chřipka - influenza
Anglický název má původ v lékařské pověře z počátku existence medicíny. Za příčinu nemoci totiž označovala nepříznivé astrologické vlivy – influences. Je pro ni typický prudký začátek s inkubační dobou 18–48 hodin. Teplota náhle vzroste leckdy až na 41° C, dostaví se zimnice, malátnost, nechutenství, bolest kloubů a svalů, silná bolest hlavy a suchý dráždivý kašel. Během 2 týdnů onemocní většinou 10 – 40 % populace v dané oblasti.
Chřipku způsobuje geneticky nestabilní vir z rodu Orthomyxoviridae, takže různě mění své vlastnosti. V současnosti se šíří mnohem rychleji díky cestovnímu ruchu a letecké dopravě. Po světě kolují tři základní chřipkové viry: A, B a C. Typ A vyvolává nejtěžší epidemie a pandemie, jeho subtypy se označují vždy písmeny H a N (zkratky názvů povrchových bílkovin – hemaglutininu a neuraminidázy) a číslem obou písmen a každoročně se objevují v jiné variantě. Typ B je velmi podobný typu A v mírnější formě.
Typ C je nejmírnější a vyskytuje se především u dětí. Chřipkový virus se přenáší vzdušnou cestou drobnými kapénkami sekretů dýchacích cest a kvůli jeho schopnosti přežít i několik hodin na kontaminovaných předmětech je nutné velmi dbát na hygienu. Nevíte, po kom saháte na kliku, madlo u eskalátoru, sluchátko telefonu nebo třeba na počítačovou myš.
Efektivní léčba
Nejdůležitější je oběma nemocem předcházet prevencí, spočívající v cíleném posilování imunitního systému, zvýšení odolnosti organismu dostatečným přísunem vitaminů, stopových prvků a minerálů, probiotik a zdravým životním stylem - správnou výživou, otužováním a vydatným pohybem. Při prvních příznacích nemocí vám pomůže snížit vysokou teplotu Priessnitzův obklad, nižší teploty pak náš nejznámější lék – Acylpyrin.
Při léčbě u obou onemocnění dbejte na dostatek čerstvého vzduchu. Místnost, v níž pobýváte, by měla mít ve dne teplotu 22 °C a v noci 17–18 °C. Pozor na příliš suchý vzduch a určitě nezapomeňte na dostatečný příjem tekutin. Chřipku nikdy nepřecházejte vzhledem k možným komplikacím. I když se obvykle léčí 10 dní, únava, která ji provází, přetrvává mnohdy i několik týdnů.
Zdroj: Acylpyrin.cz
Simbelmine
ChytráŽena.cz