Proč nás tak fascinuje sport? Přípustný souboj podle pravidel nabídne Prima ZOOM. Vydejte se na kouzelnou cestu časem. Ve strhujícím seriálu Svět sportu rok za rokem prožijeme všechny nejslavnější a někdy nervydrásající momenty, které se udály. Veškerá zlatá období v celé jejich kráse a nejzářivějších barvách. Každá epizoda je návrat do historie, každý díl se věnuje jednomu roku – tentokrát začneme v roce 2004. Nejslavnější a neoslavovanější momenty se vrací ve Světě sportu rok za rokem.
Další seriál nabídne sportovní souboje, které fanoušci milují. Španělsko a Argentina mají jedno společné: obě země velmi prožívají fotbal a naprosto extrémně pak derby mezi nejslavnějšími týmy. Ta dnes každý zná pod pojmy El Clásico a El Superclásico. V anglické lize platí zase za nesmiřitelné rivaly klub Manchester United a Liverpool.
Stejně tak Arsenal a Tottenham. V Miláně vedle sebe existují dva fotbalové kluby, které zápasí na život a na smrt. Zato Liverpool má ve městě rivala, se kterým udržuje celkem seriózní vztahy. Ronaldo, nebo Messi, který z nich je vlastně lepší hráč? Těžko rozhodnout, každý na sobě pracuje jinak. Odvěkými rivaly zůstávají Němci a Nizozemci, a to už od druhé světové války. To je jen malý výčet zajímavých sportovních válek.
Prima ZOOM plný sportovních výkonů:
Od 29. 10. 23.20 Svět sportu: Rok za rokem
Svět sportu: Rok za rokem (dalších 18 dílů – premiéra úterý po 22.00, opakování pátek v 16.55)
Vrací se zajímavý sportovní seriál o nejvýznamnějších událostech, které změnily dějiny sportu. Ve sportovním roce 2004 se objevily legendární chvíle, ale i nečekané události. Golfový svět poprvé po dlouhé době nemluvil o Tigeru Woodsovi. Tomu se totiž v turnajích příliš nedařilo. US Open tehdy vyhrál Retief Goosen a šampionem Open Championship se stal Todd Hamilton. Profesionální plavec Michael Phelps se zúčastnil olympijských her v Athénách, kde získal celkem 6 zlatých medailí a 2 bronzové.
Hry však byly po celou dobu doprovázeny dopingovými skandály. V Rusku tehdy začínal s ledním hokejem legendární Alexandr Ovečkin, jenž se později stal jedním z nejlepších hráčů NHL. Ve fotbale odehrál svůj první ligový zápas Lionel Messi a klub Arsenal byl neporazitelný. Šampionem mistrovství Evropy ve fotbale se stalo Řecko, což bylo velmi překvapující. Ve Formuli 1 se již několikátým rokem dařilo Michaelovi Schumacherovi. A baseballovou ligu vyhrál v roce 2004 po dlouhém čekání tým Boston Red Sox.
V roce 2005 byl založen YouTube, princ Charles se oženil a hurikán Katrina řádil v USA. V Londýně otřásla společností série bombových výbuchů. Rušno ale bylo i ve fotbale. Liverpool změřil síly s Milánem. Italové rychle vběhli do vedení, ale liverpoolským se podařil skvělý fotbal, brzy situaci obrátili, a to i za pomoci českého hráče Vladimíra Šmicera. Byly to tři góly za sedm minut. Liverpool tak vyhrál pohár Ligy mistrů. Ve stejném roce se Michael Owen upsal Newcastlu. Do Anglie přichází i japonský hráč Nakata nebo také fotbalista z Ghany.
Tiger Woods se znovu vrací do čela golfu. Vyhrál šest turnajů a ovládl kategorii Majors. Opět se dostal do světové špičky, kde na prvním místě setrval až do roku 2010. Díky svému úspěchu podepsal zásadní smlouvy s několika firmami. Na reklamě vydělal větší peníze než za sport. V golfu také naprosto exceluje hráčka Michelle Wie. Také ta podepsala smlouvy s Nike a dalšími firmami. Michael Schumacher byl v tomto roce sesazen z trůnu. K vítězství se poprvé probojoval Alonzo. Schumachera předběhl i Räikkönen. Američané začali najímat i hráče z jiných zemí. NBA dala šanci například australským hráčům.
Sedmý titul mistra světa získal také surfař Slater. A to hodně let po tom šestém. Ukázal tak, že ještě má na vodě co říct. Maria Šarapovová má po vítězství v Grand Slamu. Chce ale do tenisu přinést svěží vítr a omladit ho. Stala se na malou chvíli i světovou jedničkou. Rafael Nadal pak dominoval na French Open. Dal o sobě vědět i Novak Djoković, o kterém ještě uslyšíme. Podvody také dohnaly slavného běžce Montgomeryho. Komise mu po dopingu anulovala výsledky až do roku 2001. Ve vězení pak skončila jeho žena, také za doping a lhaní. Pokutovalo se také v Řecku. Jeden ze slavných hráčů Goerge Best se zapsal do historie klubu Manchester United. V roce 2005 ale Best prohrál. Zemřel na plicní infekci v pouhých 55 letech. Hodně se na jeho zdraví podepsal jeho styl života. Skvělý ve fotbale, ještě lepší v pití.
Rivalové sportovního světa (13 dílů – premiéry úterý 23.45, reprízy pátek v 17.25)
Hned první díl nabídne legendární fotbalové souboje. Španělsko a Argentina mají jedno společné: obě země velmi prožívají fotbal a naprosto extrémně pak derby mezi nejslavnějšími týmy. Ta dnes každý zná pod pojmy El Clásico a El Superclásico. Ve Španělsku je nejvyšší meta souboj Barcelony a Realu Madrid, tzv. El Clásico. Španělé si těchto klubů váží ze všeho nejvíce. Tyto zápasy ale nejsou jen o sportu, jde o kulturu a také politiku.
Kluby jsou naprosto bezmezně rozkmotřené. Real Madrid zosobňuje státní moc, Barcelona pak katalánskou pevnost, vzdor a svobodu. Tento zásadní konflikt trvá už od třicátých let, od časů Franca. Režim se po revoluci zaměřil na fotbal. Franco se snažil co nejvíce zadupat katalánskou identitu. FC Barcelona se brzy stala cestou, jak projevovat národní hrdost. Některé mezníky v historii obou klubů dodnes snadno zvednou lidem tlak. Vášně se nedají zkrotit, Španělé se o to navíc ani příliš nesnaží. Oba kluby mají bohatou minulost, kterou ovlivnila slavná fotbalová jména.
Věčné rivaly má i Argentina, tzv. Superclásico tady vášnivě prožívá skoro každý. Hrají v něm proti sobě kluby River Plate a Boca Juniors. Tohle derby je naprosto stejnou obdobou toho španělského. V rodokmenu jsou také naprosto skvělá jména fotbalistů. Ovšem fanoušci se umí postarat o to, že se toto derby dá považovat za tikající bombu. Fanoušci jsou nesmiřitelné tábory stejně jako kluby. Vždy se dá očekávat pořádná mela. Oba tábory rozdělují také sociální rozdíly.
River Plate ztělesňuje bohaté a Boca zůstala na okraji na stadionu, kde to páchlo hnojem. Symbolika tak zůstala dodnes. Během zápasů se dokonce i umíralo. Za rivalitou klubů stojí i mocné mafiánské organizace, na které jsou napojení fanoušci. Je to zkrátka prorostlý, velmi složitý mechanismus. Bojují proti sobě dokonce i členové jednoho fanouškovského týmu, aby získali kontrolu nad financemi klubu.
Je to bojové pole. Schytávají to dokonce i samotní hráči. Neváhají totiž zaútočit na fotbalisty druhého týmu, když přijíždějí na stadion rivala. Házejí kameny a tak podobně. I vedení klubu muselo nejednou uznat, že lidé dokážou být velmi neféroví. Situaci ohledně Superclásico zkrátka nelze zkrotit a není proti tomu pomoci. Kvůli problémům se muselo dokonce i finále přesunout do Španělska. Sportovní souboje v dalších dílech budou neméně zajímavé a také pěkně peprné.
Zdroj, foto: Prima ZOOM
Vendula Flassig Vrablová
ChytráŽena.cz